Powikłania noszenia aparatów ortodontycznych.

Pani_z_aparatem_ortodontycznym

Leczenie za pomocą aparatów ortodontycznych jest najbardziej popularną metoda korekcji wad zgryzu. Wiadomo, jak wyglądają aparaty – są to urządzenia, które zawierają zamki, które są mocowane do zębów i łączą się miedzy sobą za pomocą specjalnego łuku. W ten sposób zachodzi przemieszczenie zębów w pożądanym kierunku.

Jednak takie szczegóły, jak powikłania po leczeniu często pozostają poza zasięgiem wzroku pacjenta.

Oczywiście większości powikłań można uniknąć, jeśli stosować się do wszystkich zaleceń lekarza ortodonty. Być może że jedynym „powikłaniem” po przebytym leczeniu i noszenia aparatu będą równe zęby i piękny uśmiech.

Ale pytanie o tym, z czym trzeba będzie walczyć, rozpocząwszy leczenie za pomocą aparatów ortodontycznych martwi każdego, kto wstaje na drogę korekcji zgryzu.

Korekcja wady zgryzu zajmuje dużo czasu (czasem do 3-4 lat), więc pacjent wymaga przygotowania psychologicznego, które powinno obejmować uświadomienie pacjentowi, że piękny uśmiech wymaga cierpliwości i starannej pielęgnacji jamy ustnej w trakcie leczenia.

Należy pamiętać o tym, że powikłania po aparatach zależą od właściwości organizmu i są indywidualne. Ale nawet w przypadku pojawienia się komplikacji zawsze istnieją sposoby, aby skutecznie zmniejszyć ich negatywny wpływ.

Rodzaje powikłań podczas noszenia aparatów.

Powikłania mogą być następujące:

Odczuwanie aparatu ortodontycznego jako ciała obcego.

Oczywisty jest fakt, że trzeba będzie przyzwyczaić się do aparatu i do tego że w buzi coś jest. Osoba może ślinić się, co mija po dwóch dniach – dwóch tygodniach w zależności od Pacjenta.

Ból w okolicy zęba.

Należy nie bać się tego bólu, ponieważ jest on oznaką przemieszczania się zębów w prawidłową pozycję. W przypadku pojawienia się bólu można wziąć leki przeciwbólowe. W ciągu jednego do dwóch tygodni ból zwykle znika, ale jeśli tak się nie stanie, należy skontaktować się z lekarzem dla podjęcia właściwego działania.

Otarcia błony śluzowej jamy ustnej.

Podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej jest związane ze złożonością konstrukcji aparatu ortodontycznego, który ma wystarczające rozmiary, aby początkowo wytwarzać pewien dyskomfort. Aparaty ortodontyczne mogą ocierać błonę śluzową warg, policzków i powierzchnię języka. Można temu zapobiec za pomocą wosku, który nakłada się na powierzchnię aparatu w celu zapobiegania tarcia o błonę śluzową jamy ustnej. Później wosk odpada od aparatu.

Naruszenie wymowy.

Naruszenie wymowy to częste powikłanie po instalacji aparatu ortodontycznego. Język i mięśnie uczestniczące w wymowie powinny przyzwyczaić się do „nowej rzeczywistości”. Największy wpływ na wymowę wywierają aparaty językowe (które są mocowane do wewnętrznej strony zębów), ponieważ znajdują sie blisko od narządów mowy. Z reguły wszystkie wady wymowy znikają po dwóch dniach, dwóch tygodniach, dwóch miesiącach w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Żeby polepszyć wymowę, należy czytać na głos nieznajome gazety, jak również należy zwracać uwagę na trudno wymawiane dźwięki i ćwiczyć.

Ograniczenia żywieniowe.

Leczenie ortodontyczne nie wymaga poważnej korekcji jadłospisu, ale wymaga większej uwagi co do swojej diety. Należy ograniczyć spożycie twardych pokarmów, które najlepiej kroić na małe kawałki, a także zminimalizować spożywanie lepkiego jedzenia (cukierki, bułki itd.). Nie można pić zbyt gorące lub zimne napoje. Nie powinny być nadużywane słodkie potrawy.

Ciężkie powikłania.

Takie powikłania pojawiają się z reguły z powodu indywidualnych cech organizmu (na przykład spadek odporności) lub z powodu nie przestrzegania wzorowej higieny jamy ustnej. Do takich powikłań należą:

  • uszkodzenie szkliwa zęba;
  • demineralizacja szkliwa;
  • resorpcja korzeni – zniszczenie korzeni zębów;
  • rozwój takich chorób jak próchnica, zapalenia dziąsła czy przyzębia.

Trudności w oczyszczaniu jamy ustnej.

Instalacja aparatu ortodontycznego wymaga wzorowej higieny jamy ustnej, a także stosowania dodatkowych urządzeń czy środków . Należy myć zęby nie 2 razy dziennie, po śniadaniu i po kolacji, a po każdym spożytym posiłku. Ale dla osób które są przyzwyczajeni do podtrzymywania zdrowia jamy ustnej to nie będzie stanowić problemu. Poza tym w każdym sklepie można kupić dodatkowe urządzenia do pielęgnacji aparatów ortodontycznych – specjalne szczoteczki, a także superfloss i szczoteczki o spiczastym zakończeniu, które umożliwiają oczyszczanie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Wymienionych powikłań można uniknąć lub złagodzić ich negatywny skutki, jeśli pacjent będzie czasowo zgłaszać się na ustalone przez lekarza wizyty kontrolne, a także stosować się do wszystkich jego zaleceń.

Zadzwoń Demed