Protetyka – najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest protetyka?

Protetyka jest działem stomatologii, który zajmuje się uzupełnianiem braków w uzębieniu z wykorzystaniem zębów posiadanych przez Pacjenta lub w oparciu o uprzednio wszczepione implanty jednoczęściowe lub dwuczęściowe. Zasadniczym celem tej dziedziny jest przywrócenie Pacjentowi estetycznego i niczym nieskrępowanego uśmiechu, ale również zapewnienie prawidłowej funkcji tzw. narządu zębowego.

2. Czym jest protetyka na implantach i jakie są jej koszty?

Protetyka na implantach obejmuje wszelkie prace protetyczne wykonywane na uprzednio wszczepionych implantach. Na pojedynczym implancie możliwe jest odtworzenie jednego zęba w postaci korony porcelanowej na podbudowie metalowej lub korony porcelanowej wykonanej na podbudowie cyrkonowej. Natomiast na grupie implantów możliwe jest odtworzenie większej ilości zębów w postaci tzw. mostów lub protez. Szczegółowe cenniki odnajdą Państwo w poniższych linkach:

3. Co to jest korona porcelanowa na podbudowie metalowej?

Korona porcelanowa na podbudowie metalowej jest to praca protetyczna wykonana na stopie niklu i chromu (Ni-Cr) lub kobaltu i chromu (Co-Cr). Połączenie porcelany ze stopem metali następuje na drodze technologicznego procesu napalania porcelany na powierzchnię metalu. Zasadniczą wadą tego rodzaju koron jest możliwość wystąpienia zaciemnienia dziąsła po pewnym okresie użytkowania. W okolicy szyjek zębów może powstać tzw. tatuaż inaczej nazywany „rąbkiem metalicznym”. Zjawisko to w znacznej mierze pogarsza estetykę uśmiechu.

4. Co to jest korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej?

Korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej nazywana jest również koroną cyrkonową lub pełnoceramiczną. Jest ona wykonana na tlenku cyrkonu, który nie drażni tkanek i nie ma właściwości uczulających. Brak podbudowy metalowej sprawia, że w tego typu koronach światło zachowuje się w sposób typowy dla własnych zębów, przez co są one nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Cyrkon jest zatem najbardziej estetycznym materiałem stosowanym obecnie w stomatologii.

5. Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy jest stosowany w celu wzmocnienia struktury korzenia, ale wyłącznie w zębach prawidłowo leczonych kanałowo oraz niewykazujących rozchwiania i zmian okołowierzchołkowych w kości. Wkład taki, jak sama nazwa wskazuje, składa się z części korzeniowej i części koronowej. Część korzeniowa ma za zadanie wzmocnić strukturę korzenia i właściwie przenosić siłę podczas żucia, natomiast część koronowa jest filarem, na którym osadza się właściwą koronę lub filar mostu.

6. Co to jest proteza akrylowa?

Proteza akrylowa jest uzupełnieniem ruchomym. Może być częściowa lub całkowita. Wykonana jest w masie akrylowej, która ma kolor imitujący kolor dziąseł. W masie tej umieszcza się metalowe klamry, które mają za zadanie utrzymanie protezy. Jej największą zaletą jest niski koszt wykonania. Ma ona jednak zasadniczą wadę – powoduje nienaturalne obciążenie dziąseł, co skutkuje zanikiem kości i ostatecznie osiadaniem protezy. Ponadto proteza ta nie jest elastyczna.

7. Co to jest proteza szkieletowa na metalu i proteza szkieletowa acetalowa?

Proteza szkieletowa jest uważana za najlepszą spośród uzupełnień ruchomych. Wyróżniamy dwa rodzaje protez szkieletowych: na metalu oraz acetalowe. Proteza szkieletowa na szkielecie metalowym ma osadzone akrylowe zęby oraz dziąsło. W tej protezie klamry i ciernie pozwalają na przenoszenie siły żucia na naturalne zęby, dzięki czemu dziąsło jest odciążane, a kość nie ulega zanikowi. Ważną jej zaletą jest zmniejszony do minimum rozmiar płyty podniebiennej oraz możliwość ukrycia metalowych klamer dzięki specjalnym zasuwom i zatrzaskom. Ponadto jest ona dużo cieńsza od protez akrylowych, ma lepsze utrzymanie i zajmuje niewiele miejsca w jamie ustnej. Alternatywą dla protezy szkieletowej wykonanej na szkielecie metalowym jest proteza szkieletowa acetalowa. Acetal jest materiałem termoplastycznym odpornym na zginanie. Protezy te są bardziej estetyczne i nadają się dla osób uczulonych na metale. Ich mocowanie również odbywa się za pomocą klamer, a więc dziąsła także nie są uciskane, a użytkowanie ich staje się bardziej komfortowe w porównaniu do protez akrylowych. Protezy te również zajmują niewiele miejsca w ustach, są cienkie, estetyczne i pozbawione metalicznego posmaku.

8. Co to jest proteza elastyczna?

Proteza elastyczna (nylonowa) w całości wykonana jest z miękkiego, elastycznego materiału i charakteryzuje się całkowitym brakiem klamer. Jest najnowszym rozwiązaniem w protetyce stomatologicznej. Warunkiem wykonania takiej protezy u danego Pacjenta jest posiadanie przez niego co najmniej jednego lub kilku zębów własnych. Jej największą zaletą jest bardzo duża elastyczność i łatwe dostosowywanie się do podłoża, co zwiększa komfort użytkowania. Jej prosta budowa (bez metalowych klamer) oraz elastyczność powodują skrócenie okresu adaptacji przez Pacjenta. Protezy nylonowe są lekkie, niełamliwe, nie powodują uczuleń, obciążania dziąseł oraz naturalnych zębów. Ponadto nylon ze względu na swą transparentność doskonale komponuje się z dziąsłami Pacjenta.

9. Jakie są poszczególne etapy wykonania protezy?

Proces wykonania każdej protezy wymaga od Pacjenta stawienia się w gabinecie stomatologicznym na co najmniej czterech wizytach w celu:

  • • pobrania wycisków
  • • ustalenia wysokości zwarcia
  • • przymiarki zębów w wosku
  • • odbioru protezy

W szczególnych przypadkach możliwe jest skrócenie przedstawionej wyżej procedury. Jest to jednak kwestia indywidualna i wymaga szczegółowych ustaleń z lekarzem oraz technikiem dentystycznym.

10. Czy pożywienie przedostaje się pod uzupełnienia protetyczne takie jak korony i mosty?

Wielu Pacjentów ma obawy, że po zamontowaniu pracy protetycznej będą borykać się z problemem przedostającego się pod nie pożywienia. Te obawy są jednak zupełnie niepotrzebne. Aby przytwierdzić koronę lub most na wszczepione implanty lub oszlifowane zęby, lekarz stosuje specjalistyczny cement stomatologiczny – czyli inaczej mówiąc niezwykle silniewiążący „klej”. Zadaniem tego specyficznego „kleju” jest nie tylko przytwierdzenie pracy protetycznej, ale również wypełnienie wszelkich mikroszczelin i tym samym zablokowanie możliwości przedostawania się do nich pożywienia.

Zadzwoń Demed