Znieczulenie ogólne, narkoza w stomatologii

Znieczulenie ogólne, czyli narkoza polega na wprowadzeniu pacjenta w stan podobny do głębokiego snu. Pacjent podczas zabiegu traci świadomość i nie czuje bólu, co oszczędza mu stresu, jest ukojeniem dla jego psychiki oraz ułatwia pracę lekarzowi. Leki wprowadzające pacjenta w narkozę podawane są dożylnie przez lekarza anestezjologa. Głębokość i długość narkozy zależy od rodzaju przeprowadzanego zabiegu.

Lekarz decydując czy dana osoba może mieć podaną narkozę musi przeprowadzić z nią wywiad na temat stylu życia, chorób czy dolegliwości. W sporadycznych przypadkach zleca wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych. Pacjent powinien szczerze poinformować lekarza o wszystkich przebytych i aktualnych chorobach oraz o tym czy/i jakie lekarstwa spożywa. W przypadku kobiet ciężarnych również należy powiadomić anestezjologa o ciąży. Istnieje kilka chorób, które wykluczają możliwość zastosowania u pacjenta znieczulenia ogólnego. Zaliczamy do nich choroby serca i układu krążenia, choroby nerek, choroby układu oddechowego a także cukrzycę. Po zakwalifikowaniu do narkozy pacjent musi podpisać odpowiedni dokument prawny, który jest dowodem na to, iż wyraża zgodę na podanie znieczulenia ogólnego.

W dniu, w którym ma się odbyć zabieg pod narkozą należy zastosować się do pewnych zaleceń. Kategorycznie zakazane jest palenie papierosów. Dopuszczalne jest picie tylko napoi niegazowanych i herbaty. Na kilka godzin (5-6) przed wykonaniem zabiegu nie wolno nic jeść ani pić. Zalegający w żołądku pokarm lub płyn mogłyby przedostać się w czasie narkozy do płuc pacjenta, co grozi niebezpieczeństwem dla jego zdrowia lub nawet życia. Warto również nie stosować makijażu, zdjąć biżuterię i wszelkie inne ozdoby oraz założyć wygodne nieuciskające ubranie. Zapewni to komfort podczas przeprowadzanego pod narkozą zabiegu. Przygotowując pacjenta do zabiegu często podaje mu się odpowiednie lekarstwa działające przeciwbólowo oraz zwiotczające mięśnie. Dodatkowo, od czasu do czasu, aplikuje się również leki znoszące stres związany z operacją. Pacjent, podczas zabiegu, jest w stanie oddychać samodzielnie.

W trakcie trwania znieczulenia ogólnego lekarz może wszczepiać implanty, usuwać zęby oraz leczyć ubytki. W większości przypadków stomatolog stara się wykonać jak największą ilość zabiegów podczas jednej narkozy.

Po wybudzeniu z narkozy pacjent przez pewien czas może czuć się nieco niekomfortowo. Możliwe jest wystąpienie takich objawów jak swędzenie w okolicach nosa i oczu czy nadmierne pobudzenie. W sporadycznych przypadkach pacjenci mają mdłości lub odczuwają zawroty głowy. Objawy te nie są groźne dla zdrowia i z biegiem czasu ustępują. Anestezjolog nie podejmie decyzji o opuszczeniu przez pacjenta lecznicy dopóki nie będzie w stu procentach pewien, że jego bezpieczeństwu nic nie zagraża. Pacjent musi być w pełni przytomny i zdolny do wykonywania prostych poleceń.

W obecnych czasach okres znieczulenia jest bezpieczny dla pacjenta. Posiadamy sprawdzony i dobrze działający sprzęt oraz wykwalifikowanych zaufanych lekarzy. Należy jednak pamiętać, iż zawsze istnieje ryzyko różnych powikłań, ale w tym przypadku jest ono znikome.

Zadzwoń Demed