fbpx

Recesje dziąsłowe – co to takiego?

Czy zauważyłeś u siebie „uciekające” dziąsła? A może Twoje zęby wyglądają na zbyt długie i dodatkowo odczuwasz dyskomfort podczas spożywania zimnych pokarmów? Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na powyższe pytania, być może Twoim problemem są recesje dziąsłowe. W tym artykule przedstawimy etiologię (uwarunkowania), objawy oraz sposoby zapobiegania powstawianiu i metody leczenia tego schorzenia. 

implant-centrum-stomatologiczne-demed

Jak wyglądają recesje dziąsłowe i co je wywołuje?

Recesję dziąsłową potocznie definiuje się jako przesunięcie brzegu dziąsła w kierunku korzenia zęba, co skutkuje obnażeniem jego powierzchni (tzw. „odsłonięcie szyjki” zęba).  Recesje mogą występować na jednym, kilku, a niekiedy nawet na wszystkich zębach. Taki stan może objawiać się nadwrażliwością zębiny podczas spożywania chłodnych pokarmów, a także ruchomością zębów. Obserwowane są częściej u ludzi dorosłych w niemal każdym wieku. Mechanizm ich powstawania jest procesem złożonym, a za jego efekt odpowiadają zarówno czynniki urazowe, jak i anatomiczne. 

Do najczęstszych przyczyn powstawania recesji dziąsłowych zaliczamy:

 1. Niewłaściwy, zbyt energiczny i traumatyzujący sposób szczotkowania (używanie zbyt dużej siły, stosowanie do tego celu szczoteczek z twardym włosiem, wykonywanie ruchów poziomych, które „szorują” powierzchnię dziąsła, co przyczynia się do ich uszkodzenia);
 2. Niedokładna higiena jamy ustnej i gromadzenie się płytki bakteryjnej oraz kamienia wokół szyjek zębów i dziąsła (powoduje to stan zapalny, który podrażnia tkanki dziąsła);
 3. Cienkie dziąsła i zaniki kości szczęki i żuchwy oraz inne przyczyny anatomiczne, takie jak: nieprawidłowe ustawienie zęba w łuku, zbyt wysokie miejsca przyczepów wędzidełek warg i policzków, płytki przedsionek jamy ustnej;
 4. Wady zgryzu;
 5. Poddziąsłowe brzegi wypełnień („plomb”) i uzupełnień protetycznych np. koron; 
 6. Bruksizm (zgrzytanie zębami) lub zaciskanie zębów (nadmierne siły przenoszone są na struktury utrzymujące ząb, co doprowadza do ich destrukcji).

Jak zapobiegać powstawaniu recesji dziąsłowych?

Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. W tym celu należy stosować odpowiednią technikę szczotkowania zębów, tzw. „wymiatania”, która polega na układaniu główki szczoteczki pod kątem 45 stopni i przesuwaniu włosia z dziąsła na powierzchnię zęba (tę czynność wykonujemy min. 3 razy w jednym miejscu). Ta metoda skutecznie usuwa płytkę bakteryjną, która gromadzi się dookoła szyki zęba, a przy okazji polepsza „ukrwienie” dziąseł. Równie ważne jest to, by podczas higienizacji używać szczoteczek z miękkim lub bardzo miękkim włosiem, które nie podrażnia dziąseł i nie „ściera” powierzchni szkliwa.  Polecamy również stosowanie dodatkowych przyborów higienizacyjnych takich jak: nitki, szczoteczki międzyzębowe, irygatory. Ponadto, regularne zabiegi higienizacyjne (min. co 6 miesięcy)  w gabinecie stomatologicznym, polegające na usunięciu kamienia pod- i naddziąsłowego (saling), są jak najbardziej wskazane.

Jakie są metody leczenia recesji dziąsłowych?

Leczenie tego schorzenia powinniśmy zacząć od znalezienia czynników, które je wywołują, a następnie ich eliminacji. Kolejnym etapem, w razie potrzeb i możliwości, jest chirurgiczne pokrycie odsłoniętej powierzchni korzenia, poprzez przesunięcie tkanek dziąsła w kierunku powierzchni zęba. Przed właściwym leczeniem niezbędne jest idealne utrzymanie higieny jamy ustnej przez pacjenta, skaling oraz eliminacja nieprawidłowych kontaktów zwarciowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega najczęściej na pobraniu przeszczepu tkanek z okolicy podniebienia, a następnie po odpowiednim przygotowaniu dziąsła i tkanek miękkich w miejscu występowania recesji, wszyciu pobranego przeszczepu. Szwy są zdejmowane po ok. 2 tygodniach po zabiegu.

  Jeśli po przeczytaniu tego artykułu rozpoznajesz u siebie recesje dziąsłowe, warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Bagatelizowanie tego problemu może przyczyniać się do powstawania próchnicy odsłoniętych powierzchni korzeni, ubytków klinowych (zagłębień w okolicy szyjki zęba), bólu podczas spożywania chłodnych pokarmów, rozchwiania, a nawet utraty zęba.

  Artykuł autorstwa Aleksandry Kozłowskiej

  Nasze pozostałe artykuły

  Przebarwienia zębów

  Jakie są przyczyny przebarwień? Jak im zapobiegać?

  Wybielanie nakładkowe

  Jak wygląda proces wybielania nakładkowego? 

  Porównanie implant a most na zębach sąsiednich

  Które rozwiązanie jest najlepsze?

  Zadzwoń Demed