Często słyszymy, że luki po ekstrakcji nie są zdrowe i każdy brakujący ząb powinien zostać uzupełniony. Niestety nie zawsze wiemy, co to tak naprawdę znaczy i co powinniśmy z tym zrobić. Dlatego pokrótce chcielibyśmy Państwu przedstawić, co należy uczynić w przypadku utraty jednego zęba lub kilku zębów.

Miniproteza

Pierwszą możliwością jest wykonanie mini protezy – czyli imitacji zęba wykonanej z akrylu na którym jest umieszczona akrylowa korona. Idealnie uzupełnia lukę. Mini proteza jest mocowana za pomocą metalowych haczyków bądź klamer na wybranych zębach. Nie jest przytwierdzona na stałe, więc może powodować dyskomfort, a widoczne haczyki obniżają walory estetyczne naszego uśmiechu. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż jest to najtańsza metoda.

Most adhezyjny na włóknie szklanym

Most na włóknie szklanym jest rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć oszlifowania zębów sąsiednich jak ma to miejsce w przypadku klasycznych mostów porcelanowych. Te rozwiązanie polega na przyklejeniu do zębów sąsiadujących z brakiem zębowym włókna szklanego i odbudowanie na nim korony kompozytowej. Metoda ta umożliwia uzupełnienie luki od razu po ekstrakcji, jako rozwiązanie tymczasowe. Nieodpartą zaletą mostu na włóknie szklanym jest fakt, że może być on zrobiony już na jednej wizycie w gabinecie stomatologiczny, a koszt jest stosunkowo niski. Most adhezyjny wykonywany jest w przypadku braku jednego zęba.

Most porcelanowy na zębach własnych

Kolejną możliwością jest wykonanie mostu porcelanowego. Jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez pacjentów, gdyż most jest cementowany na stałe w jamie ustnej, nie zawiera żadnych haczyków czy klamer zwiększając komfort użytkowania (odczuwany jak własne zęby).

Most porcelanowy może być wykonany na metalu bądź na cyrkonie. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku mostu na metalu, porcelana pokrywa metalową podbudowę. Natomiast most na cyrkonie wykonany jest z porcelany, która pokrywa podbudowę wykonaną z tlenku cyrkonu, gwarantując wysokie walory estetyczne gdyż cyrkon imituje naturalną kolorystykę zęba. Most jest cementowany na stałe, na częściowo oszlifowanych zębach filarowych. Dlatego punkty w moście obejmują także zęby oszlifowane.

Most trzypunktowy na zębach

Most 3-punktowy porcelanowy na zębach własnych z jedną koroną podwieszaną

Korona na implancie lub most na implantach

Ostatnim rozwiązaniem, a jednocześni najbardziej nowoczesnym jest proces wszczepienia implantów zębowych, czyli wprowadzenie sztucznego korzenia w kość, a następnie umocowanie na nim korony na metalu lub na cyrkonie. Różnica jest taka sama jak przypadku mostów. Wszczepienie implantu nie wymaga oszlifowania zębów, jest to metoda pozwalająca odbudowę uzębienia bez ingerencji w zęby sąsiednie. Proces ten znajduje również zastosowanie w leczeniu całkowitego bezzębia. Umożliwia wykonanie kilka mostów, lub protezę całkowitą osiadającą na implantach.

Most 3-punktowy na dwóch implantach

Most 3-punktowy na dwóch implantach

W powyższym rozwiązaniu korona, która jest pomiędzy implantami, jest traktowana jako korona standardowa (cena jak za koronę na zębie własnym).

Poniżej przedstawiamy porównanie cen w uzupełnień braków zębowych. Ceny wykorzystane w tabeli obowiązują w Warszawie (ceny w Łomży i Wołominie są niższe) i mają znaczenie poglądowe. Aktualne ceny znajdują się w cennikach lub w warunkach trwających promocji.

Ilość brakujących zębówMetoda leczeniaKoszt
1Miniproteza (1 punkt)400 zł
1Most adhezyjny (1 punkt)400 zł
1Most na metalu (3 punkty)2700 zł
1Most na cyrkonie (3 punkty)4200 zł
1Implant z koroną na metalu3290 zł
1Implant z koroną na cyrkonie4090 zł
2Miniproteza (2 punkty)450 zł
2Most adhezyjny (2 punkty)nie dotyczy
2Most na metalu (4 punkty)3600 zł
2Most na cyrkonie (4 punkty)5600 zł
22 implanty z koroną na metalu6580 zł
22 implanty z koroną na cyrkonie8180 zł
3Miniproteza (3 punkty)500 zł
3Most adhezyjny (3 punkty)nie dotyczy
3Most na metalu (5 punktów)4500 zł
3Most na cyrkonie (5 punktów)7000 zł
33 implanty z koroną na metalu9870 zł
33 implanty z koroną na cyrkonie12270 zł
32 implanty i 3 korony na metalu7380 zł
32 implanty i 3 korony na cyrkonie9580 zł
Zadzwoń Demed