Leczenie chrapania

Aparat TAP leczenie chrapania

Pewnie każdy z nas nie raz zastanawiał się nad tym jak powstaje chrapanie i co to w ogóle jest. A więc,…

Chrapanie powstaje podczas snu, poprzez odprężenie podniebienia i języka, w wyniku czego w sposób naturalny zawężają się drogi oddechowe. Dlatego też podczas oddychania pojawia się wibracja miękkich tkanek w gardle, co wywołuje znane odgłosy chrapania. Powstające w ten sposób dźwięki są uciążliwe dla otoczenia, a w skrajnych przypadkach mogą nawet wywołać uraz akustyczny, zarówno u samego chrapiącego, jak i osoby z nią śpiącej.

Zastanówmy się teraz nad tym czy ma to jakieś niekorzystne skutki dla zdrowia?

O zagrożeniu zdrowia przez chrapanie możemy mówić dopiero wtedy, kiedy dochodzi do bezdechu, czyli co najmniej dziesięciosekundowej przerwy w oddychaniu. Drogi oddechowe są wtedy zablokowane i w związku z tym, tlen czasowo nie jest doprowadzany do płuc oraz do mózgu. Taka sytuacja trwa aż do momentu kiedy mózg zareaguje automatycznie poprzez reakcję obudzenia: szczęki się zamykają, język wysuwa do przodu i gardło ponownie jest drożne. Taki cykl powtarza się w nocy ponad 50 razy w ciągu godziny. Bezdech senny może wywołać oprócz zaburzeń snu i zmęczenia, problemy związane z układem krążenia, podwyższone ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz wiele innych schorzeń.

Czy takie schorzenie można leczyć?

Po pierwsze należy skontaktować się z lekarzem oraz zmienić styl życia, tzn. ograniczyć spożycie alkoholu oraz obfitych posiłków przed snem. Osobom borykającym się z problemem nadwagi lub otyłości zaleca się redukcję masy ciała. Przy łagodnym i umiarkowanym bezdechu polecane są aparaty zewnątrzustne (wkładki) wysuwające żuchwę, natomiast przy ciężkich postaciach- protezy powietrzne, które podają do górnych dróg oddechowych powietrze pod zwiększonym ciśnieniem. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić także leczenie operacyjne, tzn. usunięcie nadmiaru tkanki blokującej przepływ powietrza.

Obecnie aparaty zewnątrzustne stanowią istotną alternatywę dla protez powietrznych. Utrzymują one żuchwę wysuniętą do przodu, dzięki czemu drogi oddechowe pozostają otwarte. W naszej ofercie można znaleźć aparaty TAP, które wykonywane są indywidualnie dla każdej osoby, można je regulować samodzielnie, są proste i przyjemne w użyciu.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problemy z chrapaniem skontaktuj się z naszym stomatologiem, który bez żadnych integracji operacyjnych wykona aparat i uwolni Cię od tego problemu.

Zadzwoń Demed