Leczenie ortodontyczne za pomocą aparatów ruchomych, zdejmowanych

Demed aparaty ruchome retainer

Głównym celem noszenia aparatów zdejmowanych jest skorygowanie nieprawidłowości zębowych oraz wyrostków zębodołowych w trakcie wzrostu pacjenta, często po prostu pobudzając naturalne procesy, zachodzące w rozwijającym się organizmie. W związku z tym, im wcześniej rozpoczyna się leczenie, tym szybszy i trwalszy jest wynik. Jeden z wybitnych ortodontów pisze: „Jeżeli lekarz czeka póki pacjent będzie miał co najmniej 12 lat, aby rozpocząć leczenie, może pominąć możliwość korzystania ze wzrostu jako swojego sojusznika”. W powszechnym mniemaniu aparaty ruchome są przeznaczone głównie dla dzieci, to nie jest do końca prawdą. W niektórych przypadkach mogą być stosowane również u dorosłych, gwarantując zadowalające skutki leczenia.

Aparaty ruchome

Wszystkie aparaty zdejmowane można podzielić na dwie grupy:

    1. Aparaty jednoszczękowe – powinny one być noszone 20-24 godziny na dobę, żeby leczenia było skuteczne. Jeśli pacjent nie odczuwa niedogodności, podczas posiłków również może zostawać z założonym aparatem. Ale w tym przypadku, po każdym posiłku należy wypłukać usta i aparat.
    2. Aparaty dwuszczękowe – są to urządzenia przeznaczone do noszenia w domu oraz spania w nich. Muszą być zakładane na co najmniej 12-14 godzin dziennie.

Każdy aparat zdejmowany, tak samo jak zęby, wymaga starannej pielęgnacji. Należy jego bardzo dokładnie czyścić szczotką bez pasty dwa razy dziennie. W przeciwnym razie po jakimś czasie pacjent będzie odczuwał nieprzyjemny zapach z ust . Należy przechowywać aparat w suchym przewiewnym miejscu.

Lekarz ortodonta przymierza aparat ruchomy, jeśli to jest konieczne, poprawia go, wyjaśnia, jak go nosić oraz uczy małego pacjenta zdejmować urządzenie. Po zakładaniu aparatu pacjent doświadczy naruszenie dykcji. Wynika to z faktu, iż zmniejsza się objętość jamy ustnej, a język musi dostosować się do nowych warunków. Może to trwać 1-2 dni (może więcej, ale zawsze mija), a jeśli rodzic poprosi dziecko aby czytało na głos, dykcja zostanie szybko przywrócona. Im młodsze jest dziecko, tym mniej czasu zajmuje przywracanie wymowy.

Po pierwszym zakładaniu aparatu, pacjent odczuwa lekkie uczucie nacisku na zęby. Wielu pacjentów nie zwraca na to uwagi, ponieważ mija to po 5-30 minutach. Ale jeśli Twoje dziecko zaczęło narzekać, że coś kłuje lub tnie, to należy usunąć aparat oraz skontaktować się z ortodonta i 2-3 godziny przed wizytą założyć aparat z powrotem. Należy trafić do lekarza tak szybko, jak to jest możliwe, ponieważ śluzówka szybko zmienia się i nie będzie możliwości założenia aparatu. Trzeba będzie wykonać nowy, co pociągnęłoby za sobą nowe koszty.

Zdarza się, że po obejrzeniu aparatu ruchomego (zwłaszcza dwuszczękowego), rodzice są zaskoczeni oraz pojawia się pytanie, jak ich dziecko będzie nosić cos takiego. Jest jasne, że po takiej reakcji ukochanego rodzica, dziecko nie będzie chciało przyzwyczajać się i nosić aparat zdejmowany. I już nie pomoże namawianie i żadne kary. Dzieci są bardzo wrażliwe i mocno odczuwają postawę matki i ojca ku wszystkiemu, co dzieje się wokół. Od pierwszej reakcji rodzica zależy stosunek dziecka do procesu leczenia. Mały pacjent przyzwyczaja się do aparatu szybciej, niż jego rodzice do myśli, że można go nosić.

Sukces leczenia oraz jego czas w dużej mierze zależy od chęci rodziców do współpracy z ortodontą. To wy, drodzy rodzice, będziecie musieli codziennie przez miesięcy kontrolować jak dziecko nosi aparat, pilnować ile godzin dziennie, a także jakość wykonywanych zabiegów higienicznych.

Zadzwoń Demed