Pierwsza wizyta u stomatologa to wielkie wydarzenie.
Wielkie znaczenie dla całego życia dziecka ma jego pierwsza wizyta u lekarza-dentysty. W zależności od tego, jak przebiegnie ta wizyta, zależą przyszłe relacji z lekarzem i podejście do leczenia w całości. Lepiej rozpocząć znajomość ze stomatologiem na tak zwanej wizycie adaptacyjnej, kiedy jeszcze nic nie boli. W takiej sytuacji pierwsza wizyta będzie zabawna i przyjemna oraz nie wywoła przykrych doświadczeń. Lekarz-stomatolog porozmawia z dzieckiem, da naciskać różne przyciski, posmaruje ząbki pasta o smaku truskawki, arbuza itp.; w razie potrzeby znieczuli aerozolem lub żelem żeby dziecko nie czuło dyskomfortu i nie bało się chodzić do dentysty w przyszłości.
Na koniec wizyty dziecko otrzyma prezent (kolorowankę, naklejkę czy coś innego)!
Nagroda gwarantowana !
Kiedy ?
Pierwsza wizyta powinna odbyć się po wyrznięciu pierwszych zębów mlecznych. Dalej należy zgłaszać się na wizyty kontrolne co 4-6 miesięcy, nawet jeśli dziecko nie ma żadnych skarg. Dla próchnicy zębów mlecznych charakterystyczny jest bardzo szybki postęp, ponadto w krótkim okresie mogą rozwinąć się powikłania zapalne. Zakażenie może się rozprzestrzenić na zawiązki zębów stałych dlatego takie zęby często pojawiają się już z zaburzeniami rozwojowymi lub w ogóle nie wyrzynają się. Można temu zapobiec lub ograniczyć za pomocą fluoryzacji i lakowania. Takie procedury są bezbolesne i odbywają się raz na kilka miesięcy. Podczas wizyty stomatolog nauczy jak prawidłowo myć zęby i pomoże wybrać szczotkę i pastę odpowiednio dla wieku małego pacjenta.
Jeśli dziecko ma próchnicę zębów mlecznych należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może się ona rozwinąć szybko i gwałtownie u dziecka w bardzo młodym wieku.
Ze względu na głębokość uszkodzenia tkanek twardych zęba, próchnicę dzielimy na:
Lekarzowi zależy na tym aby leczenie dziecka było nie tylko sukcesywne ale również przyjemne. W tym mogą pomóc rodzice lub opiekunowie dziecka pamiętając kilka zasad :
1. Przed leczeniem nie używamy takich słów jak:
- nie bój się;
- trochę cierpliwości;
- nie będzie bolało
- „zastrzyk” – psuje to nastrój i może wystraszać dziecko
2.Lekarz buduje więź z dzieckiem poprzez rozmowę i współpracę. Aby ta była płynna rodzic nie powinien brać w niej czynnego udziału a jedynie spokojnie przyglądać się.
3. Przygotowanie dziecka przez rodziców lub opiekunów do leczenia stomatologicznego jest polową sukcesu, dlatego należy zwracać na to szczególna uwagę.
Jak przygotować dziecko do wizyty?
- Zabawa w dentystę
Dziecko poznaje świat dentysty, otwiera buzię. Nauka poprzez zabawę to miły sposób na przygotowanie do nowego doświadczenia; - Wspólne, rodzinne mycie zębów
Dziecko musi wiedzieć, ze jest to codzienna, naturalna czynność. Właściwe nawyki to fundament na przyszłość; - Bajki, piosenki o myciu ząbków
Kolejna miła forma nauki; - Zabawne szczoteczki lub szczoteczki ze światełkiem
Dziecko chętniej otwiera buzię, jest zaciekawione.
Pamiętaj !
Nawet jeśli Twoja pociecha samodzielnie umie już myć zęby, to nie jest ona w stanie dokładnie dotrzeć do każdego miejsca. Dlatego ważne jest by rodzic również szczotkował dziecku zęby przed lub po jego samodzielnym myciu. Daje to dużą kontrolę nad stanem zdrowia jamy ustnej.