Jaką szczoteczkę wybrać?

Dokładna higiena jamy ustnej jest kluczem do zachowania zdrowego uzębienia oraz dziąseł. Zapobiega ona występowaniu zmian próchnicowych, odkładaniu się kamienia, osadów oraz zapaleniom przyzębia, a także nieprzyjemnemu zapachowi z ust. Z tego też powodu na rynku dostępny jest ogromny wybór przyborów i preparatów przeznaczonych do codziennego „szczotkowania” zębów. Biorąc to pod uwagę pacjenci bardzo często proszą lekarza dentystę lub higienistkę o pomoc w doborze odpowiedniej dla nich szczoteczki czy pasty.

Szczoteczka „idealna”

Wybór szczoteczki jest indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak: zdolności manualne, konkretne potrzeby, ilość czasu, którą przeznaczamy na mycie zębów, a także cena. Należy pamiętać, że niezależnie od ich szczoteczek, powinniśmy je wymieniać co 3 miesiące.  

Szczoteczka manualna

Podczas zakupu szczoteczki manualnej, warto zwrócić uwagę na to jaka jest wielkość jej główki. Rekomendujemy, aby była ona nieduża w celu łatwiejszego dotarcia do ostatnich zębów w łuku.  Zalecamy także wybór miękkiego włosia, aby nie podrażniać dziąseł i nie uszkadzać powierzchni szkliwa. W badaniach naukowych nie udowodniono, że usuwają one mniej płytki bakteryjnej i osadów w porównaniu do szczoteczek elektrycznych. Zależy to w dużej mierze od techniki oraz czasu szczotkowania. Większości pacjentom polecamy ruchy wymiatające, które polegają na ustawieniu główki pod kątem 45 stopni i przesuwaniu włosia z dziąseł w kierunku zębów. Niewątpliwą zaletą szczoteczki manualnej jest niski koszt, a wadą konieczność wykonywania dokładnych ruchów, które szczególnie z początku mogą zajmować dłuższy czas.

Szczoteczka elektryczna oscylacyjno-rotacyjna

Zasada pracy takiej szczoteczki polega na wykonywaniu przez główkę szczoteczki ruchów oscylacyjno-rotacyjnych (w prawo i w lewo) oraz pulsacyjnych (w górę i w dół). Polecane są one w szczególności pacjentom, którzy nie potrafią dokładnie oczyszczać powierzchni zębów przy użyciu tradycyjnych szczoteczek,  a także pacjentom niepełnosprawnym oraz dzieciom powyżej 3 roku życiu pod kontrolą opiekuna. Dodatkowe udogodnienie, takie jak czujnik kontroli nacisku, sygnalizuje użycie zbyt dużej siły i zmniejsza prędkość pracy, a przez to zapobiega zbyt nadmiernemu starciu szkliwa w porównaniu do szczoteczek tradycyjnych. Z kolei wbudowany timer odlicza czas, który powinniśmy poświęcić na mycie zębów.

Szczoteczka soniczna

Emituje one podczas swojej pracy fale dźwiękowe, które wzbudzają w ruch i drgania pastę. Dzięki tej technologii, może ona zapływać w niemal każdą przestań między zębami. Kształt jej główki przypomina szczoteczkę manualną, a jej włosie wykonuje ruchy wymiatania. Na rynku dostępne są szczoteczki soniczne dla dorosłych oraz dzieci w wieku 0-3 lat. Posiadają one także czujnik siły nacisku oraz timer. Ich delikatna praca sprzyja także masażowi dziąseł i ich lepszemu ukrwieniu, co jest szczególnie polecane pacjentom z chorobą dziąseł i przyzębia. Do wad tych szczoteczek należy z pewnością ich wysoka cena, a także konieczność wykonywania dodatkowych ruchów wymiatających, takich jak podczas używania tradycyjnej szczoteczki manualnej, o czym nie należy zapominać!

Artykuł autorstwa Aleksandry Kozłowskiej

Nasze pozostałe artykuły

Znieczulenie ogólne, narkoza w stomatologii

Jak wygląda zabieg stomatologiczny w znieczuleniu ogólnym?

Stomatolog i dzieci

Wszystko o pierwszej wizycie stomatologicznej twojego dziecka. 

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Kiedy usunąć ząb „mądrości”? Ile trwa taki zabieg?

Zadzwoń Demed