Przykładowe powikłania, które mogą nastąpić w trakcie oraz po przeprowadzonym leczeniu kanałowym
Pacjent, który zgadza się na wykonanie tego zabiegu endodontycznego, powinien mieć świadomość, że niezależnie od włożonych starań czy wyboru doświadczonego stomatologa, istnieje jednak ryzyko wystąpienia komplikacji zarówno w takcie, jak i po zakończonym leczeniu. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest większe, jeśli:
- kanały korzeniowe mają skomplikowaną budowę,
- zęby już wcześniej zostały przeleczone, bądź jeśli kanały są niedrożne.
Możliwe, że Pacjent w trakcie leczenia endodontycznego, będzie zgłaszać dolegliwości takie jak:
- obrzęki,
- wysięki ropne,
- ustępujące, tymczasowe objawy bólowe.
W takim przypadku, niezbędne może okazać się przyjmowanie środków o działaniu przeciwbólowym. Warto zaznaczyć, że podczas przeprowadzania zabiegu, wykonywane są zdjęcia rentgenowskie. Pozwalają one na kontrolę jakości leczenia, umożliwiają lekarzowi m.in. sprawdzenie, czy nie doszło do złamania narzędzia w kanale podczas wykonywania zabiegu. Zdarza się, że podczas leczenia dochodzi do przepchnięcia materiału – wtedy często nieuniknione jest chirurgiczne odcięcie fragmentu zęba. W sytuacji, gdy w okolicy okołowierzchołkowej zęba występują duże zmiany, leczenie kanałowe obarczone jest wyjątkowo wysokim ryzykiem. W przyszłości może to skutkować nawet koniecznością jego ekstrakcji. Istnieje także możliwość, iż pomimo przeprowadzonego leczenia kanałowego, należy dodatkowo przeprowadzić zabieg w postaci odcięcia korzenia lub jego wierzchołka.
Leczenie kanałowe, pomimo tego, iż nie należy do najprzyjemniejszych, często jest jedynym sposobem, aby uratować zęba. Osoby, które chcą uniknąć tego zabiegu, powinny dbać o higienę jamy ustnej, profilaktykę (skaling, piaskowanie, fluoryzacja), a także chodzić na regularne przeglądy do specjalisty. Ważne, aby nie lekceważyć bólu zęba oraz nie odkładać wizyty u stomatologa, gdyż u większości Pacjentów, leczenie kanałowe to skutek ,,przechodzonej’’, nieleczonej próchnicy. Warto zaznaczyć, że leczenie endodontyczne zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że może być całkowicie bezbolesne. W Centrum Stomatologicznym Demed – Warszawa Wola, zabieg ten można wykonać także w znieczuleniu ogólnym, a więc pod narkozą. Leczenie to, prowadzimy na życzenie Pacjenta, a polecane jest osobom, które odczuwają silny lęk przed wizytami u dentysty.