fbpx

Etapy leczenia kanałowego

Etap 1. – Dewitalizacja lub ekstyrpacja miazgi

Dewitalizacja miazgi – tzw. zatrucie miazgi zęba, polega na wprowadzenie w okolice odsłoniętej miazgi zęba specjalnej substancji, która powoduje kontrolowane umartwianie miazgi zęba. Następnie ubytek wypełnia się szczelnym opatrunkiem czasowym. Następna wizyta jest po 7-14 dniach, wtedy to lekarz stomatolog usuwa martwą miazgę zęba.

Pacjencie pamiętaj !!!

Bardzo ważne jest, aby nie przekroczyć czasu następnej wizyty, ponieważ substancja dewitalizująca jest środkiem miejscowo toksycznym i pozostawienie jej przez dłuższy czas może powodować niekorzystne zmiany w okolicy zęba i przyzębia.

Lub

Ekstrypacja miazgi w znieczuleniu – pomija się etap zatrucia miazgi i usuwa się ją żywą po skutecznym podaniu znieczulenia. Znieczulenie może okazać się problematyczne w przypadku pacjentów z ostrym stanem zapalnym i ostrym samoistnym bólem zęba. Wtedy skutecznym rozwiązaniem jest dewitalizacja miazgi.

Etap 2. – Opracowanie kanałów zęba

Polega na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba z kanałów i odpowiednim ich poszerzeniu. Podczas opracowywania, kanały są obficie płukane preparatami antyseptycznymi. Poszerzenie kanałów ma na celu wyeliminowanie drobnoustrojów, a także nadanie kanałom takiego kształtu, aby można było je szczelnie i w całej długości wypełnić na stałe. Pierwszym etapem opracowywania kanału jest określenie jego długości, służy do tego linijka endodontyczna lub urządzenie zwane endometrem.

Etap 3. – Wypełnienie kanałów zęba

Jest to przedostatni etap leczenia kanałowego i ma na celu szczelne zamknięcie uprzednio opracowanych kanałów. Kanały zęba muszą być wypełnione szczelnie i na całej długości, aż do wierzchołków. Prawidłowość wypełnienia kanału weryfikuje wykonanie zdjęcia RTG, które jest konieczne.

Etap 4. – Odbudowa

Należy pamiętać, że każdy ząb po leczeniu kanałowym musi być zaopatrzony w wypełnienie kompozytowe (patrz cennik wypełnień), metodą inlay lub onlay lub odbudowany protetycznie (patrz cennik protetyka).

Odbudowa z wykorzystaniem uzupełnienia inlay lub onlay, wykorzystuje uzupełnienia kompozytowe lub pełnoceramiczne, które są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie wycisków w laboratorium protetycznym. Są bardzie dokładne i trwalsze aniżeli tradycyjne wypełnienia kompozytowe.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

W przypadku niepowikłanych zębów, całkowite leczenie kanałowe może być rozpoczęte i zakończone na jednej wizycie. W pozostałych przypadkach leczenie rozkładane jest na dwie wizyty. Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog opracowuje kanały, na drugiej zaś ostatecznie je wypełnia.

W przypadku zębów z dużymi zmianami martwiczymi lub z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych, leczenie kanałowe może być dłuższe jak dwie wizyty i może się wydłużyć nawet do kilku tygodni. Lekarz stomatolog pomiędzy poszczególnymi wizytami zabezpiecza ząb szczelnym opatrunkiem czasowym.

Zadzwoń Demed