fbpx

dziecko- ząbki-pierwsza wizyta u dentysty-centrum stomatologiczne demedPierwsza wizyta u stomatologa to wielkie wydarzenie.

Wielkie znaczenie dla całego życia dziecka ma jego pierwsza wizyta u lekarza-dentysty. W zależności od tego, jak przebiegnie ta wizyta, zależą przyszłe relacji z lekarzem i podejście do leczenia w całości. Lepiej rozpocząć znajomość ze stomatologiem na tak zwanej wizycie adaptacyjnej, kiedy jeszcze nic nie boli. W takiej sytuacji pierwsza wizyta będzie zabawna i przyjemna oraz nie wywoła przykrych doświadczeń. Lekarz-stomatolog porozmawia z dzieckiem, da naciskać różne przyciski, posmaruje ząbki pasta o smaku truskawki, arbuza itp.; w razie potrzeby znieczuli aerozolem lub żelem żeby dziecko nie czuło dyskomfortu i nie bało się chodzić do dentysty w przyszłości.
Na koniec wizyty dziecko otrzyma prezent (kolorowankę, naklejkę czy coś innego)!

Nagroda gwarantowana !

 

Kiedy ?

Pierwsza wizyta powinna odbyć się po wyrznięciu pierwszych zębów mlecznych. Dalej należy zgłaszać się na wizyty kontrolne co 4-6 miesięcy, nawet jeśli dziecko nie ma żadnych skarg. Dla próchnicy zębów mlecznych charakterystyczny jest bardzo szybki postęp, ponadto w krótkim okresie mogą rozwinąć się powikłania zapalne. Zakażenie może się rozprzestrzenić na zawiązki zębów stałych dlatego takie zęby często pojawiają się już z zaburzeniami rozwojowymi lub w ogóle nie wyrzynają się. Można temu zapobiec lub ograniczyć za pomocą fluoryzacji i lakowania. Takie procedury są bezbolesne i odbywają się raz na kilka miesięcy. Podczas wizyty stomatolog nauczy jak prawidłowo myć zęby i pomoże wybrać szczotkę i pastę odpowiednio dla wieku małego pacjenta.

Jeśli dziecko ma próchnicę zębów mlecznych należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może się ona rozwinąć szybko i gwałtownie u dziecka w bardzo młodym wieku.

Ze względu na głębokość uszkodzenia tkanek twardych zęba, próchnicę dzielimy na:

Próchnica początkowa

W obrębie szkliwa zębów są białe plamy o różnych kształtach i rozmiarach, liczba może się zwiększać. Brak bólu. Nieleczone prowadzi do bardziej zaawansowanej postaci próchnicy. Jeśli zająć się tym w odpowiednim czasie można zatrzymać dalszy postęp. W celu zatrzymania próchnicy w stomatologii stosuje się lapisowanie.

Próchnica powierzchniowa

Jest to uszkodzenie struktury zęba w obrębie szkliwa. Kolor ubytku próchnicowego może być jasny lub ciemny. Leczenie polega na opracowaniu ubytku i wypełnienia materiałem długoczasowym.

Próchnica średnia

Oprócz szkliwa również jest uszkodzona zębina. Ból może wystąpić podczas jedzenia rzeczy słodkich, słonych lub zimnych. Jak w poprzednim rodzaju próchnicy leczenie to opracowanie ubytku i wypełnienia.

Próchnica głęboka

próchnica dociera do  miazgi zęba. Objawem jest silny ból, natomiast konsekwencją może być obumarcie zęba,a nawet stan zapalny przyzębia, wysięk ropny.

Lekarzowi zależy na tym aby leczenie dziecka było nie tylko sukcesywne ale również przyjemne. W tym mogą pomóc rodzice lub opiekunowie dziecka pamiętając kilka zasad :

1. Przed leczeniem nie używamy takich słów jak:

 • nie bój się;
 • trochę cierpliwości;
 • nie będzie bolało
 • „zastrzyk” – psuje to nastrój i może wystraszać dziecko

2.Lekarz buduje więź z dzieckiem poprzez rozmowę i współpracę. Aby ta była płynna rodzic nie powinien brać w niej czynnego udziału a jedynie spokojnie przyglądać się.

3. Przygotowanie dziecka przez rodziców lub opiekunów do leczenia stomatologicznego jest polową sukcesu, dlatego należy zwracać na to szczególna uwagę.

Jak przygotować dziecko do wizyty?
 • Zabawa w dentystę
  Dziecko poznaje świat dentysty, otwiera buzię. Nauka poprzez zabawę to miły sposób na przygotowanie do nowego doświadczenia;
 • Wspólne, rodzinne mycie zębów
  Dziecko musi wiedzieć, ze jest to codzienna, naturalna czynność. Właściwe nawyki to fundament na przyszłość;
 • Bajki, piosenki o myciu ząbków
  Kolejna miła forma nauki;
 • Zabawne szczoteczki lub szczoteczki ze światełkiem
  Dziecko chętniej otwiera buzię, jest zaciekawione.

Pamiętaj !

Nawet jeśli Twoja pociecha samodzielnie umie już myć zęby, to nie jest ona w stanie dokładnie dotrzeć do każdego miejsca. Dlatego ważne jest by rodzic również szczotkował dziecku zęby przed lub po jego samodzielnym myciu. Daje to dużą kontrolę nad stanem zdrowia jamy ustnej.

Zadzwoń Demed