Stomatolog i dzieci

Demed dziecięca szczoteczka do zębówWielkie znaczenie dla całego życia dziecka ma jego pierwsza wizyta u lekarza-dentysty. W zależności od tego, jak przebiegnie ta wizyta, zależą przyszłe relacji z lekarzem i podejście do leczenia w całości. Lepiej rozpocząć znajomość ze stomatologiem na tak zwanej wizycie adaptacyjnej, kiedy jeszcze nic nie boli. W takiej sytuacji pierwsza wizyta będzie zabawna i przyjemna oraz nie wywoła przykrych doświadczeń. Lekarz-stomatolog porozmawia z dzieckiem, da naciskać różne przyciski, posmaruje ząbki pasta o smaku truskawki, arbuza itp.; w razie potrzeby znieczuli aerozolem lub żelem żeby dziecko nie czuło dyskomfortu i nie bało się chodzić do dentysty w przyszłości. Na koniec wizyty dziecko otrzyma prezent (kolorowankę, naklejkę czy coś innego)!

Pierwsza wizyta powinna odbyć się po wyrznięciu pierwszych zębów mlecznych. Dalej należy zgłaszać się na wizyty kontrolne co 4-6 miesięcy, nawet jeśli dziecko nie ma żadnych skarg. Dla próchnicy zębów mlecznych charakterystyczny jest bardzo szybki postęp, ponadto w krótkim okresie mogą rozwinąć się powikłania zapalne. Zakażenie może się rozprzestrzenić na zawiązki zębów stałych dlatego takie zęby często pojawiają się już z zaburzeniami rozwojowymi lub w ogóle nie wyrzynają się. Można temu zapobiec lub ograniczyć za pomocą fluoryzacji i lakowania. Takie procedury są bezbolesne i odbywają się raz na kilka miesięcy. Podczas wizyty stomatolog nauczy jak prawidłowo myć zęby i pomoże wybrać szczotkę i pastę odpowiednio dla wieku małego pacjenta.

Jeśli dziecko ma próchnicę zębów mlecznych należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ona może rozwinąć się u dziecka w bardzo młodym wieku.

Ze względu na głębokość uszkodzenia tkanek twardych zęba, próchnicę dzielimy na:

Próchnica początkowa

W obrębie szkliwa zębów są białe plamy o różnych kształtach i rozmiarach, liczba może się zwiększać. Brak bólu. Nieleczone prowadzi do bardziej zaawansowanej postaci próchnicy. Jeśli zająć się tym swoje czasowo można zatrzymać dalszy postęp.

Próchnica powierzchniowa

Jest to uszkodzenie struktury zęba w obrębie szkliwa. Kolor ubytku próchnicowego może być jasny lub ciemny. Leczenie polega na opracowaniu ubytku i wypełnienia materiałem długoczasowym.

Próchnica średnia

Oprócz szkliwa również jest uszkodzona zębina. Ból może wystąpić podczas jedzenia rzeczy słodkich, słonych lub zimnych. Jak w poprzednim rodzaju próchnicy leczenie to opracowanie ubytku i wypełnienia.

Próchnica głęboka

Lekarzowi zależy na tym aby leczenie dziecka było nie tylko sukcesywne ale również przyjemne. W tym mogą pomóc rodzice lub opiekunowie dziecka pamiętając kilka zasad. Przed leczeniem nie mówić takie słowa jak:

  • nie bój się;
  • trochę cierpliwości;
  • nie będzie bolało
  • nie psuć nastroju i nie zastraszać dziecko słowem “zastrzyk”.

Przygotowanie dziecka przez rodziców lub opiekunów do leczenia stomatologicznego jest polową sukcesu, dlatego należy zwracać na to szczególna uwagę.