fbpx

Nici dentystyczne, płyn do płukania jamy ustnej, irygator – w jaki sposób warto wspomóc dbanie o higienę jamy ustnej?

Jeśli pragniesz posiadać piękny, śnieżnobiały i zdrowy uśmiech, niezbędne w tym celu jest dokładne wykonywanie czynności higienizacyjnych jamy ustnej. Podstawę w tej kwestii stanowi nadal prawidłowa i dokładna technika szczotkowania zębów oraz przystosowany do niej i do wymogów pacjenta rodzaj szczoteczki. Ten temat został poruszony w poprzednim artykule – Jaką szczoteczkę wybrać?

Włosie szczoteczki podczas mycia zębów nie wnika wystarczająco w przestrzenie międzyzębowe  ani poddziąsłowe. Z tego względu warto wspomagać codzienne zabiegi higienizacyjne dodatkowymi przyborami. W co warto się zaopatrzyć? Kilka propozycji przedstawimy Państwu w poniższym artykule.

Nici dentystyczne

Służą one do usuwania resztek pokarmowych oraz płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych. Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów nici dostosowanych do różnych wymogów pacjenta. Mogą być one woskowane, przesycone środkami bakteriobójczymi (chlorheksydyna), fluorem oraz substancjami zapachowymi (mięta). Niektóre z nich podczas stosowania pęcznieją, co zwiększa ich kontakt z powierzchnią zęba i przez to skuteczniej usuwają zanieczyszczenia. Kolejną odmianą nici, polecaną w szczególności osobom użytkującym mosty protetyczne, jest nić SuperFloss®. Zbudowana jest ona z części sztywnej, która ułatwia wprowadzenie jej między przęsło mostu a dziąsło oraz z części grubszej, pęczniejącej, która służy do oczyszczania tej powierzchni. 

  Płyny do płukania jamy ustnej

  Wyróżniamy płukanki fluorkowe oraz płukanki zawierające w swoim składzie środki antyseptyczne. Pierwsze z nich polecane są wszystkim pacjentom do codziennego stosowania pomiędzy posiłkami. Zawierają one fluorek sodu w stężeniu 225 ppm F, 450 ppm Flub 900 ppm F(stosowane raz w tygodniu). Płukanie nimi jamy ustnej znacznie wpływa na redukcję ryzyka wystąpienia próchnicy. Z kolei druga grupa płukanek posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybicze i antywirusowe oraz przeciwzapalne. Powinny być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem dentystą.  Do najczęściej stosowanych środków antyseptycznych w płukankach należą:

  • Chloheksydyna (zapalenie dziąseł i przyzębia, stany zapalne błony śluzowej, pacjenci upośledzeni umysłowo i ruchowo, użytkownicy aparatów ortodontycznych i protez);
  • Triklosan (stany zapalne w jamie ustnej, redukcja ilości bakterii);
  • Sangwinaryna (choroby dziąseł oraz redukcja przykrego zapachu ust poprzez wiązanie lotnych związków siarki).
  implant-centrum-stomatologiczne-demed

  Irygator

  Urządzenie to służy do usuwania zalegających resztek pokarmowych, płytki bakteryjnej oraz masażu dziąseł. Zasilane jest elektrycznie, a jego mechanizm polega na wytworzeniu ciągłego lub przerywanego strumienia wody, które wydostaje się przez specjalną końcówkę. Do irygacji niekiedy stosowane są również rozwory wody ze środkami antyseptycznymi omówionymi powyżej. Polecane są w szczególności pacjentom z zapaleniem przyzębia i dziąseł. Należy również pamiętać, że irygator jedynie wspomaga oczyszczanie trudno dostępnych przestrzeni i nie należy rezygnować ze stosowania nici lub szczoteczek międzyzębowych.

  Jeśli po przeczytaniu tego artykułu zastanawiasz się, które przybory byłyby dla Ciebie odpowiednie albo masz obawy, czy prawidłowo je stosujesz, skontaktuj się w tej sprawie z lekarzem dentystą lub higienistką stomatologiczną. Podczas wizyty dokładnie odpowiedzą na Twoje pytania, doradzą i poinstruują, kiedy i w jaki sposób ich używać.

  Artykuł autorstwa Aleksandry Kozłowskiej

  Nasze pozostałe artykuły

  Znieczulenie ogólne, narkoza w stomatologii

  Jak wygląda zabieg stomatologiczny w znieczuleniu ogólnym?

  Stomatolog i dzieci

  Wszystko o pierwszej wizycie stomatologicznej twojego dziecka. 

  Jaką szczoteczkę wybrać?

  Tradycyjną, elektryczną, a może soniczną?

  Zadzwoń Demed