Aparat tradycyjny czy samoligaturujący?

Jednym z głównych powodów zgłaszania się i szukania pomocy u specjalisty ortodonty jest pragnienie posiadania pięknych i równych zębów. Decyzja o podjęciu leczenia może być również podyktowana chęcią poprawy wad wymowy, zmniejszenia ryzyka chorób dziąseł czy zębów, a także zniwelowania bólów głowy czy okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, do których przyczyniają się nieprawidłowości w ustawieniu zębów w łuku.

Poprawę warunków zgryzowych oraz eliminację powyższych dolegliwości można uzyskać dzięki wykorzystaniu aparatów stałych. Mimo to, bardziej komfortowe podczas okresu leczenia, byłoby zastosowanie mniej widocznych i bardziej estetycznych zamków (elementów przyklejanych na stałe do zębów) oraz skrócenie do minimum czasu trwania terapii. 

W tym artykule przedstawimy Państwu metodę, dzięki której możemy sprostać tym oczekiwaniom.

Aparat tradycyjny czy samoligaturujący?

Tradycyjne aparaty składają się z zamków, które są przyklejane do koron zębów, łuku (metalowy drut ortodontyczny) oraz ligatur metalowych lub elastycznych (bezbarwnych lub kolorowych gumek). Te ostatnie służą do umocowania aparatu. Ich zastosowanie, mimo że powszechne, powoduje większe „dociskanie” drutu do zamka, a co za tym idzie ogranicza przesuwanie go w slocie (szczelinie zamka). Takie działanie powoduje powstanie większych sił tarcia, które mogą działać niekorzystanie na uzębienie oraz wywoływać większy dyskomfort i odczucia bólowe pacjenta. Ponadto elastyczność gumek z czasem ich użytkowania zmniejsza się, w wyniku czego należy planować częstszą liczbę wizyt kontrolnych, w celu ich wymiany.

Tych niedogodności możemy uniknąć stosując popularną w dzisiejszych czasach metodę leczenia wad zgryzu zwaną techniką niskiego tarcia, która wykorzystuje systemy zamków bezligaturowych/samoligaturujących (nieposiadających gumek).  Stosuje się w niej specjalne zamki z „klapkami”, które utrzymują łuk w odpowiedniej pozycji. Dzięki nim przesuwanie zębów odbywa się w sposób ślizgowy przy użyciu niewielkiej siły. W tej technice wywierane jest także mniejsze tarcie, co pozwala uzyskać bardziej biologiczną i korzystną odpowiedź organizmu w porównaniu z zastosowaniem tradycyjnych ligatur. Za słusznością wyboru zamków bezligaturowych przemawia także fakt, że uzyskanie zadowalającego efektu terapeutycznego możliwe jest w krótszym czasie (okres terapii trwa średnio od 3 do 6 miesięcy krócej) oraz wymaga mniejszej liczby wizyt kontrolnych. Ponadto, utrzymanie higieny również jest łatwiejsze, gdyż wyeliminowanie ligatur zmniejsza odkładanie się płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych, a co za tym idzie ogranicza powstawanie osadów i próchnicy. 

Aparat bezligaturowy kosmetyczny

Na co dzień do gabinetu  zgłaszają się pacjenci, którzy pragną mieć równo ustawione zęby w łuku, ale ze względu na swój dojrzały wiek nie decydują się na leczenie ortodontyczne. Ich argumentem jest przede wszystkim znaczna widoczność stalowych elementów aparatu. Ten problem jesteśmy w stanie rozwiązać stosując, zamiast klasycznych metalowych zamków, porcelanowe,  bardziej estetyczne i nie „rzucające się w oczy” zamki samoligaturujące. Ponadto, należy zwrócić uwagę na fakt, że gumeczki stosowane w tradycyjnych aparatach absorbują barwniki pochodzące z pożywienia czy dymu tytoniowego, co również pogorsza estetykę. Zastąpienie ich porcelanowymi zamkami samoligaturującymi, nie tylko zmniejsza widoczność całej konstrukcji aparatu oraz ułatwia utrzymanie lepszej higieny jamy ustnej, ale także poprawia komfort pacjenta podczas leczenia.

Wybór aparatu to trudna decyzja, w podjęciu której pomoże doświadczony lekarz ortodonta. Należy uwzględnić czas leczenia, ilość potrzebnych kontroli oraz cenę aparatu, a także poziom zaawansowania wady zgryzu. 

 

Aleksandra Kozłowska

Nasze pozostałe artykuły

Aparaty stałe

Jak wygląda leczenie ortodontyczne aparatem stałym?

Aparat niewidoczny, Clear Aligner

Wybity ząb można uratować. Przeczytaj jak!

Wady zgryzu a wygląd

Jak wady zgryzu wpływają na wygląd?

Zadzwoń Demed