ZALECENIA PO ZABIEGU IMPLANTACYJNYM ORAZ POZABIEGOWA TERAPIA PODTRZYMUJĄCA

Implantologia to najnowocześniejsza i jedna z najbardziej popularnych metod odtwarzania utraconych zębów. Dzięki jej dynamicznemu rozwojowi jesteśmy niemal w każdej sytuacji odtworzyć piękny, pełny uśmiech niezależnie od ilości braków zębowych. Ponadto jak najszybsze uzupełnienie braków z zastosowanie implantów(wszczepów kostnych) wraz z odbudową protetyczną (korona, most) utrzymuje prawidłową wysokość kości, co przekłada się na pełne,  estetyczne podparcie warg i policzków, a także komfortowe i fizjologiczne odczucia podczas spożywania pokarmów czy mówienia.  Biorąc pod uwagę powyższe zalety,  wielu pacjentów decyduje się na tę formę leczenia. Aby wszczepione do kości żuchwy czy szczęki  implanty uległy prawidłowemu wygojeniu (osseintegracji), a następnie przez wiele lat spełniały swoje funkcje należy przestrzegać pewnych zaleceń, które zostaną Państwu przedstawione w poniższym artykule.

dziecko- ząbki-pierwsza wizyta u dentysty-centrum stomatologiczne demed

JAK POSTEPOWAC PO ZABIEGU CHIRURGICZNYM?

Wszczepienie implantu odbywa się podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym w warunkach sterylnych oraz zachowaniem zasad aseptyki.  Aby dalsze gojenie przebiegało prawidłowo i bez powikłań należy unikać drażnienia, a tym samym zanieczyszczenia miejsca operowanego zarówno palcami jak i językiem.  Polecamy także bezpośrednio po zabiegu przyłożyć zimny okład na skórę twarzy (woreczek z lodem, zimny ręcznik czy suchy lód), by  zmniejszyć narastanie obrzęku oraz skrócić  jego czas utrzymania. Kolejnym ważnym  aspektem jest dieta, przede wszystkim podczas pierwszych  kilku dni. Zalecamy spożywanie chłodnych (szczególnie w dzień implantacji), niedrażniących i nietwardych pokarmów o konsystencji półpłynnej, a także unikanie gryzienia tą stroną, po której został wszczepiony implant. Ponadto zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest równie ważne. W tym celu należy używać specjalnie przystosowanych  szczoteczek z miękkim włosiem o średnicy 0,12 mm, pamiętając, by unikać drażnienia nimi błony śluzowej w miejscu zabiegu . Konieczne jest także stosowanie kilka razy dziennie przez okres 2 tygodni płukanek antyseptycznych zawierającym w swoim składzie chlorheksydynę, która działa bakterio-, grzybo- oraz wirusobójczo, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań zapalanych i sprzyja szybszemu gojeniu się rany. Kolejnym zaleceniem, o którym warto wspomnieć jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, pływania na basenie czy korzystania z solarium oraz sauny, szczególnie przez okres ok. 30 dni od implantacji. Na koniec przypominamy o bezwzględnym zaprzestaniu palenia papierosów i piciu alkoholu przez co najmniej 7 dni.  Liczne badania dowodzą, że zarówno nikotyna jak i alkohol wysokoprocentowy negatywnie wpływają na okres gojenia ran oraz ukrwienie i odżywienie tkanek. 

 

JAKIE MOGA WYSTAPIC DOLEGLIWOSCI?

Zabieg wszczepienia implantu jest zabiegiem chirurgicznym i z tego powodu pojawienie się odczucia bólu jest zjawiskiem normalnym. Można go złagodzić stosując leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza prowadzącego.  Kolejną sytuacją, z jaką często zgłaszają się pacjenci bezpośrednio po wizycie jest obrzęk, o którym wspomnieliśmy powyżej. Warto zaznaczyć, że może on  utrzymać się kilka dni, a jego największe natężenie występuje średnio po ok. 48 godzinach.  Nie należy przejmować  się również lekko różowym zabarwieniem śliny, gdyż w pierwszej dobie po zbiegu z okolicy rany może sączyć się mała ilość krwi. Ostatnią niedogodnością jest zasinienie skóry twarzy i błony śluzowej jamy ustnej, które ustępuje po ok. 7-10 dniach. W razie nasilenia powyższych objawów lub pojawienia się niepewności czy niepokoju należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

JAK DBAC O IMPLANT, ABY POSLUZYL NAM JAK NAJDLUZEJ?

Na kolejnych wizytach lekarz odsłania implant i umieszcza śrubę gojącą na okres 2-3 tygodni, dzięki której w prawidłowy sposób goi się i modeluje dziąsło. Po tym czasie zostaje  umieszczona korona tymczasowa, dzięki której dochodzi do prawidłowego  kształtowanie się dziąsła i kości  wokół wszczepu. Okres  ten trwa od 6 do 12 tygodni w zależności od indywidualnych wskazań. 

Ostatnim etapem leczenia jest docelowa odbudowa protetyczna, czyli osadzenie na jednym bądź kilku implantach pełnoceramicznej korony, mostu lub większej pracy protetycznej, np. protezy całkowitej. 

Aby to leczenie implantologiczne miało odzwierciedlenie w przyszłości i bez żadnych komplikacji spełniało swoją rolę funkcjonalną i estetyczną bardzo ważne jest przestrzeganie pozabiegowej opieki profilaktycznej oraz regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. 

O higienę implantów należy dbać równie dokładnie jak o zęby naturalne. W przypadku niedokładnego oczyszczania powierzchni zarówno jednych jak i drugich, wokół nich gromadzi się płytka bakteryjna oraz kamień, które przyczyniają się do zapalenia dziąseł, a w  konsekwencji mogą doprowadzić do nieodwracalnych ubytków kości wokół korzeni zębów jak i wzdłuż „gwintu” implantu. Stan taki określa się mianem peri-implantitis, co oznacza zapalenie i utratę tkanek twardych i miękkich wokół wszczepu, który może doprowadzić nawet do jego utraty. Z tego powodu należy zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki z miękkim włosiem, a także dodatkowe przybory higienizacyjne takie jak: szczoteczki międzyzębowe, nici oraz irygatory. Polecane jest również codzienne  stosowanie płukanek o właściwościach przeciwbakteryjnych.

Niezbędne są także regularne wizyty kontrolne, które powinny odbywać się co 3-6 miesięcy. W trakcie ich trwania wykonywane są przez lekarza lub asystentkę stomatologiczną profesjonalne zabiegi  higienizacyjne mające na celu rozbicie płytki i toksyn bakteryjnych oraz kamienia nad- i poddziąsłowego (scaling oraz piaskowanie). Ponadto lekarz sprawdza szczelność oraz obciążenie osadzonej na implancie  korny czy mostu, a także wykonuje zdjęcia radiologiczne.

UWAGA!

Bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza po zabiegu implantacji.  W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.  Równie ważne są regularne wizyty kontrolne, które pozwalają na długotrwałe utrzymanie wyników leczenia. 

Z kolei, jeśli chciałbyś skorzystać  z takiej możliwości odbudowy utraconych zębów zadzwoń i umów się na konsultację do naszych specjalistów w Centrum Stomatologicznym DEMED. Dokładamy wszelkich starań, by cały cykl leczenie przebiegał w sposób jak najbardziej dostosowany do potrzeb i oczekiwań pacjenta, a wyniki były zadowalające i długotrwałe.

Nasze pozostałe artykuły

Implanty wprowadzenie

Czym jest implantologia stomatologiczna?

Wstawianie wybitych zębów

Wybity ząb można uratować. Przeczytaj jak!

Porównanie implant a most na zębach sąsiednich

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Zadzwoń Demed