fbpx

Implanty Stomatologiczne Minimalnie Inwazyjne

Implantologia stomatologiczna jest najmłodszą dziedziną w stomatologii. Jednocześnie rozwija się bardzo dynamicznie w kierunku zmniejszenia traumatologii zabiegu, obniżenia kosztów uzupełnień oraz podniesienia walorów estetycznych.

Jeszcze do niedawna nie było możliwości wstawienia implantu gdy kość była cienka lub zatoki wypełniały znaczną część szczęki. Usunięcie lub wybicie zęba wymagało długich tygodni lub miesięcy oczekiwania na wygojenie rany. Implanty dwuczęściowe są zaszywane pod kością na kilka miesięcy i w tym czasie nie są obciążane – czyli nie mają założonej korony tymczawej w czasie gojenia.

Metoda MIMI (Minimalnie Inwazyjna Metoda Implantacji) została wprowadzona w celu ograniczenia zasięgu zabiegu zarówno w tkankach miękkich (czyli w dziąśle) jak i w kościach szczęki. W metodzie tej nie jest potrzebne jak dotychczas cięcie tkanek, nie odwarstwia się okostnej w trakcie zabiegu. Mniejszy jest odwiert w kości (w stosunku do implantów dwuczęściowych) aby zrobić miejsce na implant. Nie zakłada się szwów, rana goi się bardzo szybko, a pacjent zaraz po zabiegu ma założone „prowizorium”, czyli koronę wstępną zapewniającą estetyczny wygląd.

Na implant zakłada się koronę ostateczną albo w ciągu dwóch tygodni po zabiegu , kiedy jeszcze implant ma stabilizację pierwotną lub po upływie ośmiu tygodni gdy osiągnięta jest stabilizacja wtórna. Okres ten dotyczy zarówno szczęki jak i żuchwy.

Zabieg wykonuje się w zwykłym znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje całkowitą bezbolesność. Czas trwania implantacji łącznie z wymodelowaniem korony wynosi około godziny.

Trwałość implantów w niczym się nie różni od implantów tradycyjnych, a ich rozmiar przypomina wielkością korzenie zębowe. Ustawia się je w jak najbardziej fizjologiczny sposób, dzięki czemu hamują zanik kości zębodołu. Niepowodzenia po prawidłowo wykonanym zabiegu występują niezwykle rzadko – ok. 0,6%. Przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, obecność stanu zapalnego w jamie ustnej lub w okolicach korzeni sąsiadujących z implantem lub zbyt duże obciążenie implantu. Skutkuje to z reguły utratą implantu, który należy usunąć podobnie jak usuwa się ząb nie nadający się do leczenia. Po ustaleniu i zlikwidowaniu przyczyny odrzucenia oraz regeneracji kości zabieg implantacji można powtórzyć.

Dzięki minimalnej ingerencji lekarza, szybkiemu gojeniu oraz możliwej implantacji w szczęce bez konieczności podnoszenia dna zatok, a w żuchwie bez wcześniejszego stosowania materiałów kościozastępczych implanty stały się realną usługą w gabinecie stomatologicznym. Pacjenci zdyskwalifikowani są do zabiegu w następujących przypadkach: choroby nowotworowe, wysokie i niekontrolowane nadciśnienie, cukrzyca z poziomem cukru we krwi powyżej 200, zaawansowana choroba reumatyczna oraz choroby psychiczne.

Minimalnie Inwazyjna Metoda Implantacji pozwala pacjentowi wyzbyć się strachu przed krwawym i bolesnym zabiegiem oraz długim okresem gojenia. Obniża koszt zabiegu, zwiększając jednocześnie estetykę uzupełnienia. Jest to komfortowy zabieg na miarę XXI wieku. Jednocześnie od lekarza dentysty metoda ta wymaga dobrej znajomości anatomii jamy ustnej. Za pomocą zdjęć RTG oraz palpacyjnie ustala się miejsce implantacji. Zabieg wykonuje się delikatnie i z dużym wyczuciem, co gwarantuje sukces.

lek. stom. Katarzyna Justyna Czechowska

Zadzwoń Demed