Implanty wprowadzenie

Czym jest implantologia stomatologiczna?

Implantologia stomatologiczna skupia się na wykorzystaniu implantów do leczenia braków w uzębieniu. Jest to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Zastosowanie implantów zyskuje coraz większe grono zwolenników wśród lekarzy oraz pacjentów. Stale prowadzone badania naukowe, udoskonalanie metod produkcji oraz procedur chirurgicznych pozwala na uzyskanie sukcesu leczniczego na poziomie ok. 98%.

Co to jest implant?

Standardowy implant składa się z części śródkostnej, która zastępuje korzeń utraconego zęba, oraz łącznika, na którym osadzona jest korona protetyczna zęba. Implant wykonany jest z tytanu. Jest to pierwiastek szeroko stosowany w medycynie. Charakteryzuje się dużą trwałością, nie wywołuje alergii, posiada niskie przewodnictwo cieplne. Właściwy implant wprowadzany jest do kości podczas zabiegu chirurgicznego. Następnie, po wyznaczonym przez lekarza czasie, możliwe jest wykonanie pracy protetycznej, która zostaje umocowana na implancie.

Na czym polega procedura wszczepienia implantu?

Implant zostaje umieszczony w kości wyrostka zębodołowego podczas zabiegu chirurgicznego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest bezbolesny oraz całkowicie bezpieczny. Lekarz najpierw przygotowuje łoże implantu w kości za pomocą specjalnych wierteł. Następnie wprowadza implant do łoża. Implant zrasta się z kością na zasadzie osteointegracji. Zjawisko to polega na łączeniu się nowo powstałej tkanki kostnej z powierzchnią implantu.

Dlaczego warto uzupełniać braki zębowe?

Prawidłowe funkcjonowanie układu stomatognatycznego możliwe jest tylko wtedy, gdy obecne są wszystkie zęby w jamie ustnej. Nawet pojedynczy brak może spowodować w przyszłości liczne komplikacje. Gdy zęby pozbawione są podparcia, mogą się przechylać. Często obserwuje się tzw. efekt Godona, czyli wysunięcie zęba z zębodołu w wyniku braku zęba przeciwstawnego. Zaobserwowano również szybszy zanik kości wyrostka zębodołowego w miejscach, gdzie brakuje zębów. Nie można zapominać o zaburzeniu estetyki, która dla większości pacjentów jest bardzo ważna.

W jakich przypadkach można zastosować implanty?

Obecna technika pozwala na zastosowanie implantów praktycznie w każdym przypadku. W sytuacji, gdy utracony został jeden ząb, można ‘odtworzyć’ go poprzez wszczepienie implantu. Nie ma wtedy potrzeby szlifowania zębów sąsiednich w celu założenia mostu protetycznego. W przypadku braków skrzydłowych (czyli braku zębów w odcinkach bocznych szczęki lub/i żuchwy) można zastosować implanty, które posłużą jako filary pod most protetyczny. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą użytkować protez. Implanty znajdują również zastosowanie w leczeniu całkowitego bezzębia. Można wykonać kilka mostów, lub protezę całkowitą osiadającą na implantach.

Zalety implantów

Implant jest uzupełnieniem stałym, co przekłada się na komfort jego użytkowania. Idealnie odtwarza braki zębowe i niczym nie różni się od pozostałych zębów. Dzięki zastosowaniu implantów nie jest konieczna ingerencja w zęby sąsiednie. Jest bardzo trwały i zapewnia estetyczny, piękny uśmiech.

Zadzwoń Demed