Miniimplanty w ortodoncji

Miniimplanty są szeroko stosowane w ortodoncji, ponieważ stanowią dobry dodatek do całego przebiegu leczenia ortodontycznego. Do głównych zalet tych konstrukcji z pewnością należą: stałe utrwalenie części ortopedycznych, teksturowana powłoka, a także wysoka jakość. Takie implanty są używane w celu tymczasowej fiksacji struktur dentystycznych i nie są odporne na bardzo duże obciążenia, ponieważ nie są do tego przeznaczone.

Co to jest miniimplant?

Ortodontyczny miniimplant – to pin ze śrubą z tytanu, który jest wykorzystywany dla umocowania konstrukcji ortodontycznej. Takie urządzenia stomatologiczne są wszczepiane w kość, a procedura nie wymaga odwarstwienia dziąsła, tak jak w przypadku zwyklej implantacji. Kluczowe znaczenie ma teksturowana, a także biologicznie aktywna powłoka implantu, obecność antyrotacyjnych zamków i pewne mocowanie konstrukcji ortodontycznej.

Główna różnica między zwykłym a miniimplantem jest to, że zwykłe implanty są wykorzystywane do rekonstrukcji tkanek twardych zęba i pełnią funkcje zębów brakujących. Zwykłe implanty są w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenia i są urządzeniami długoczasowymi. Natomiast miniimplanty ortodontyczne są używane jako urządzenia tymczasowe. Minimplanty są zakładane na kilka miesięcy i nie wytrzymują wysokich obciążeń.

Wskazania i przeciwwskazania.

Wskazania:

 1. Niemożność zainstalowania implantu standardowego.
 2. Pojawienie się zapotrzebowania zamocować na krótki czas ruchomą konstrukcję ortopedyczną.
 3. Bezzębie.
 4. Wady wyrostków bądź zębów.

Przeciwwskazania:

Zastosowanie miniimplantów stomatologicznych jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

 1. Narkomania.
 2. Alkoholizm.
 3. Nowotwór złośliwy.
 4. Obniżona odporność.
 5. Cukrzyca.
 6. Choroby, w których są przeciwwskazane zabiegi chirurgiczne.
 7. Choroba Alzheimera.
 8. Nikotynizm.

Oprócz tego miniimplant nie może być używany jako samodzielna jednostka ortopedyczna, na której zostaną zamocowane korony dentystyczne. Tak jest, ze względu na fakt, że takie implanty mogą nie wytrzymać długotrwałego obciążenia i są używane jako urządzenie tymczasowe do mocowania konstrukcji ortodontycznych.

Zadzwoń Demed