Wady zgryzu a wygląd

Ortodonta wady zgryzu, kobieta z aparatem ortodontycznym

Wiadomo, że tkanki miękkie twarzy i cały jego wygląd bezpośrednio zależy od ukształtowania kości czaszki, a prawidłowa relacja szczeki w stosunku do żuchwy odgrywa nie ostatnią rolę. Łatwo założyć, że mianowicie wady zgryzu mogą powodować niepożądany wygląd, na przykład: masywną żuchwę, zapadnięte policzki bądź cienkie usta. Ponadto nieprawidłowe ustawienie wyrostków zębodołowych względem siebie może spowodować przedwczesne starzenie się, w szczególności pojawienie się głębokich zmarszczek mimicznych. Każdy wie, że istnieje kilka rodzajów wad zgryzu, a każda z nich wpływa deformująco na twarz jego właściciela. Czas, aby rozważyć w szczegółach, jak wady zgryzu wpływają na wygląd zewnętrzny.

Oto lista najczęstszych zmian widocznych na twarzy:

  • Mała żuchwa i opadające kąciki ust,
  • Wizualne pomniejszenie twarzy,
  • Masywna żuchwa,
  • Zapadniecie policzków i usta otwarte,
  • Asymetria twarzy.

Mała żuchwa i opadające kąciki ust.

Zacznijmy od tych wad zgryzu, które są spowodowane brakiem rozwoju żuchwy lub nadmiernym rozwojem szczęki: wady dotylne. Wady dotylne nazywane są ogólnie tyłozgryzami, żeby wyrazić dotylną relacje żuchwy w stosunku do szczęki. W rysach twarzy zawsze występuje cofnięcie albo wywinięcie wargi dolnej. Twarz często ma zaskoczony lub niezdecydowany wyraz, nawet jeśli jego posiadacz w tym momencie jest zły lub szczęśliwy. Ta wada zgryzu powoduje również nieprawidłowy rozkład sił żucia, co ciągnie za sobą większe zużycie zębów tylnych, co może spowodować pogorszenie wady, co z kolei może opuścić kąciki ust.

Wizualne pomniejszenie twarzy.

W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia ze zgryzem głębokim, którego cechą charakterystyczną jest nadmierne zachodzenie zębów górnych na zęby dolne. Twarz takiej osoby jest spłaszczona (skrócenie szczękowego odcinka twarzy), a warga dolna jest często wywinięta , ponieważ nie ma gdzie się podziać. Jeśli taka osoba ma małe czoło, to wygląda, ze twarz jest mała, ale jeśli czoło jest wystarczająco wysokim, staje się widoczna znacząca różnica między górną a dolną częścią twarzy. Jeżeli dana osoba ma w nawyku ściskać wargę dolną (w celu uniknięcia wywijania), usta stają się cienkimi, co jeszcze bardzie wizualnie pomniejsza twarz.

Również możemy mieć do czynienia ze zgryzem przewieszonym jednostronnym.

Masywna żuchwa

Kolejna grupa wad jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych – wady doprzednie. Są ogólnie nazywane przodozgryzami jako wyraz wysunięcia żuchwy w stosunku do szczeki. W rysach twarzy zawsze wysuniecie wargi dolnej, a także wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej. Znajdująca się na pierwszym planie bródka, zaczyna wydawać się znacznie większa.

Zapadniecie policzków i usta otwarte

Kolejna wada zgryzu – zgryz otwarty. Zgryz otwarty – jest to wada, w której obserwuje się mniej lub bardziej rozległą szparę pomiędzy zębami. Jeśli ta przestrzeń jest w przedniej części (między siekaczami/kłami), jama ustna jest otwarta, często występuje suchość warg, a taka osoba ma zaskoczony lub nawet głupi wyraz twarzy. Jeśli przestrzeń jest w obrębie zębów bocznych, może to spowodować naruszenie symetrii twarzy lub zapadniecie policzków, co wygląda tak, jak by osoba nie miała zębów bocznych.

Asymetria twarzy

Zamyka listę głównych wariantów zaburzenia zgryzu zgryz krzyżowy, wywoływany przez nierównomierny rozwój szczęki lub żuchwy. Zgryz krzyżowy może być całkowitym, częściowym przednim lub częściowym bocznym(w tym typie nie widać zmian na twarzy). Wada objawia się odwrotnym zachodzeniem zębów dolnych na górne. Linia pośrodkowa szczeki nie pokrywa się z linia pośrodkową żuchwy.

Również możemy mieć do czynienia ze zgryzem przewieszonym obustronnym.

Czy warto korygować wady zgryzu?

Pomimo faktu, że korekta wad zgryzu u dorosłych jest bardziej trudna i zabiera więcej czasu niż podobne manipulacji w dzieci, wierzcie, ze warto. Ponieważ oprócz wszystkich wyżej wymienionych zmian widocznych na twarzy, problem tkwi znacznie głębiej: istnieje ryzyko zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego oraz skrzywienia kręgosłupa, co prowadzi do kolejnych problemów: jest utrudniona czynność żucia, pojawia się bruksizm, słyszymy trzaski i trzeszczenia w stawie, pojawiają się bóle szyi i kręgosłupa, pojawiają się bóle głowy, zwiększa się częstotliwość i intensywność chorób stomatologicznych, pogarsza się wymowa, w wyniku czego często obniżona jest zdolność komunikowania się oraz poczucie własnej wartości. W związku z tym, jest sens, aby zwrócić się z prośba o pomoc do ortodonty, który zajmuje się rozpoznaniem, profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Oprócz znacznej poprawy jakości życia, likwidacji bólu, wad wymowy i poprawy zdrowia jamy ustnej, korekta zgryzu przywróci symetrię oraz proporcje twarzy, wyeliminuje niewłaściwą mimikę, a także zapobiegnie wczesnemu starzeniu się skóry i mięśni twarzy, co sprawi, ze wygląd będzie atrakcyjny.

Zadzwoń Demed