Ważne jest, aby pacjent odbywał wizyty kontrolne u stomatologa minimum co pół roku (dzieci powinny odwiedzać swojego dentystę co trzy miesiące, z powodu bardziej agresywnej próchnicy).
Dzięki takim odstępom dentysta jest w stanie wyłapać nowe ogniska próchnicy i wyleczyć je w początkowym okresie, dzięki czemu utrata zęba jest minimalna.
Kolejnym zabiegiem wykonywanym w trakcie wizyty kontrolnej jest usuwanie kamienia, czyli tzw. scaling.
Najczęściej kamień zalega w okolicy szyjek zębowych. Jest to miejsce szczególnie wrażliwe, łatwo ulegające zniszczeniu. Prowadzi to do obniżania się dziąseł, nadwrażliwości szyjek zębowych (wzmożona reakcja na zimno, słodko, kwaśno), a nawet rozchwiania zębów.
Szczęśliwie współczesna stomatologia poszukuje coraz nowocześniejszych i skuteczniejszych metod usuwania kamienia. W przypadku scalingu, stomatolog za pomocą skalera (scalera) rozbija zalegający kamień, następnie poleruje szyjki zębowe, co zapobiega szybkiemu odkładaniu się nowych związków mineralnych oraz obniża nadwrażliwość szyjek. W razie konieczności po zabiegu maże też wypłukać kieszonki pozbywając się bakterii zgromadzonych pod dziąsłami oraz zaaplikować żel z wysoką zawartością fluoru.
Aby zachować optymalną higienę jamy ustnej zabieg należy powtarzać co pół roku.
Jeśli dodatkowo na zębach obecny jest osad od kawy, herbaty lub tytoniu można zęby wypiaskować. Za pomocą piaskarki , która pod wysokim ciśnieniem wyrzuca drobny proszek z wodą zęby pozbywają się przebarwień i uzyskują lśniący, zdrowy wygląd.
Katarzyna Justyna Czechowska