fbpx

Licówki – co, jak i dlaczego?

Stomatologia estetyczna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na każdym kroku pojawiają się nowoczesne rozwiązania, dające zaskakujące efekty. Przykładowo pacjenci, chcący poprawić estetykę zębów przednich, zmienić ich kształt oraz kolor mogą zastosować licówki. Przy niedorozwojach szkliwa, ubytkach przydziąsłowych są one często alternatywą dla koron porcelanowych.

Licówka jest to porcelanowa łuska przyklejana na powierzchnię wargową zęba. Jest ona wysoce estetyczna, podczas przygotowania zęba do osadzenia pracy, zbiera się mniej szkliwa oraz zębiny w porównaniu do koron porcelanowych. W niektórych przypadkach (np. zmiana kształtu zęba) można obyć się bez szlifowania.

Po przygotowaniu przez dentystę zęba pod licówkę pobiera się wycisk. Technik na podstawie modelu przygotowuje porcelanową licówkę. Następnie dentysta przykleja licówkę za pomocą kompozytu chemo i światłoutwardzalnego. Tak wykonana licówka wygląda naturalnie i na wiele lat poprawia wygląd zębów przednich pacjenta.

Alternatywą dla licówek porcelanowych są licówki wykonane z nanokompozytów. Ich zaletą jest wykonanie na jednej wizycie przez stomatologa bezpośrednio w jamie ustnej. Takie licówki można korygować na wizytach kontrolnych, zmieniać ich kształt oraz kolor. Są one mniej trwałe niż licówki porcelanowe jednak „serwisowanie” ich umożliwia długoletnie użytkowanie tego typu uzupełnienia.

Katarzyna Justyna Czechowska

Zadzwoń Demed