W jaki sposób lekarz wykonuje licówki?

Niżej zostanie przedstawiony schemat wykonania licówki na pojedynczy ząb, ale oczywiście jest możliwe wykonanie na większą ilość zębów. Najprawdopodobniej leczenie będzie składało się z dwóch wizyt, przerwa miedzy którymi wyniesie tydzień albo dwa.

Najpierw lekarz-dentysta musi opracować przednią powierzchnię zęba, zdejmując cześć szkliwa w tym miejscu, gdzie w przyszłości będzie licówka(najczęściej 0,5-0,7 mm) . Podobną grubość ma skorupka jaja kurzego i, w porównaniu do innych procedur, to naprawdę niedużo. Przed opracowaniem pacjent musi zdecydować, czy zabieg będzie wykonany w znieczuleniu czy bez.

Po opracowaniu zęba należy zrobić wycisk. Na podstawie wycisku pracownia wykonana licówkę, uwzględniając warunki zgryzowe danego pacjenta. Trzeba będzie odczekać tydzień albo dwa.

Na tą przerwę lekarz-dentysta wykona licówkę tymczasową, żeby zabezpieczyć ząb, ponieważ po opracowaniu on staje się nadwrażliwy na zimne i gorące pokarmy, poza tym mogą pozostać nierówne brzegi, które pacjent będzie odczuwać językiem, co nie będzie przyjemne.

Czasem lekarz podejmuje decyzje, żeby nie wykonywać licówkę tymczasową. Na następnej wizycie przed zacementowaniem lekarz musi ocenić czy licówka dobrze przylega do zęba. Żeby to zrobić, stomatolog przykłada licówkę do zęba, ocenia, likwiduje nieprawidłowości, przykłada, ocenia i td do momenty kiedy będzie osiągnięte perfekcyjne przyleganie. W większości przypadków znieczulenie na tym etapie nie jest potrzebne.

Jeżeli pacjent zaakceptował kolor i kształt licówki, można przystępować do cementowania. Żeby to zrobić, należy oczyścić i przygotować uzupełnienie, a także przygotować ząb. Ząb zostanie pokryty wytrawiaczem, żeby powierzchnia stała się bardziej szorstka i licówka lepiej „przykleiła się”.

Teraz stomatolog nakłada cement na licówkę, a licówkę przylepia do zęba. W momencie kiedy jest pewność ze licówka jest w dobrym miejscu, lekarz przystępuje do naświetlania, żeby cement stał się twardy. Światło przechodzi przez przezroczystą licówkę, aktywuje katalizator, znajdujący się w cemencie, dzięki czemu cement staje się twardy w parędziesiąt sekund.

Na krawędziach licówki może pozostać nadmiar cementu, który lekarz musi usunąć. Następnie lekarz musi sprawdzić, czy uzupełnienie jest dopasowane w zgryzie i w razie konieczność poprawić.

Wizyta kontrolna

Stomatolog wyznacza termin wizyty kontrolnej, najczęściej tydzień po zacementowaniu. Jest to również ważna wizyta, ponieważ lekarz może zlikwidować niedogodności, jeżeli takie są oraz musi sprawdzić stan przyzębia, czy licówka dobrze „siedzi”.

Przez jakiś czas ząb może pozostawać wrażliwy na zimne i gorące pokarmy. Jeżeli ten stan nie mija po jakimś czasie, należy zgłosić się do lekarza, również jeżeli sa jakiś pytania bądź problemy, wizyta u stomatologa będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zadzwoń Demed