fbpx

Najlepszy dentysta, stomatolog

Poszukując najlepszego dentysty pacjent powinien kierować się zarówno opinią danego specjalisty, jak i dziedziną którą się zajmuje. Obecnie wyróżnia się następujące specjalizacje: stomatologia zachowawcza, endodoncja (leczenie kanałowe), protetyka, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, periodontologia (leczenie chorób błon śluzowych i przyzębia) oraz pedodoncja (leczenie zębów u dzieci). Mnogość dziedzin stomatologii oraz ich skomplikowanie powodują , że dentysta nie jest w stanie opanować całej wiedzy z zakresu leczenia chorób jamy ustnej. Z tego powodu pojawia się tendencja leczenia zespołowego pacjenta przez kilku specjalistów. Pacjent ma wtedy świadomość, że poddaje się zabiegowi przeprowadzaniemu przez lekarza, który jest odpowiednio przeszkolony. Ważne jest jednak , aby całe leczenie odbywało się pod kontrolą jednego stomatologa (prowadzącego pacjenta). Dentysta prowadzący kieruje pacjenta do specjalistów, nadzoruje leczenie, sprawdza wyniki oraz wspólnie z Pacjentem planuje leczenie.

Przykład:

Pacjent zgłasza się do lekarza protetyka w celu wykonania protezy. Lekarz protetyk po badaniu pacjenta stwierdza , że można wykonać protezę szkieletową górną oraz dolną. Jednak przed wykonaniem pracy konieczne jest usunięcie korzenia „ósemki” oraz przeleczenie kanałowe „czwórki”. Pacjent najpierw jest umawiany do chirurga, który uzuwa ząb, następnie endodonta leczy kanałowo „czwórkę” po czym protetyk stwierdza, że pacjent jest przygotowany do protezowania. Wykonuje uzupełnienia protetyczne. Leczenie jest zakończone.

Może się wydawać bardzo niewygodne odwiedzanie kilku dentystów przez jednego pacjenta. Jest to jednak zrobione właściwie z myślą o zapewnieniu jak najlepszej jakości leczenia. Udogodnieniem staje się fakt, że pojawiają się kliniki, które skupiają najlepszych stomatologów z kilku dziedzin, więc pacjent zgłasza sie na wizyty w jednym gabinecie, gdzie przepływ informacji jest płynny, a całość leczenia przebiega sprawnie i na najwyższym poziomie.

Katarzyna Justyna Czechowska

Centrum  Stomatologiczne Demed  Warszawa – Łomża – Wołomin

Zadzwoń Demed