Bardzo często do gabinetu stomatologicznego zgłaszają się pacjenci, którzy nie akceptują barwy swojego uzębienia. Dzięki nowym technologiom, lekarz dentysta potrafi w niemal każdej sytuacji zaproponować skuteczne i najbardziej komfortowe rozwiązanie.
Jak powstają przebarwienia?
Przebarwienia zębów mogą powstać na skutek osadzania się barwników na powierzchniach koron zębów. Są to tzw. przebarwienia egzogenne. Głównymi winowajcami tych zmian są barwniki pochodzące z pożywienia, takiego jak: kawa, herbata, wino, jagody czy buraki. Kolejnym istotnym czynnikiem zaliczanym do tej grupy jest palenie papierosów, a także regularne stosowanie płukanek antyseptycznych (płyny do płukania ust), np. zawierających w swoim składzie chlorheksydynę.
Co możesz zrobić samodzielnie?
Najważniejszym krokiem do zachowania zdrowego, a tym samym pozbawionego osadów i przebarwień uzębienia, jest dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, podczas których zostaną wykonane zabiegi profilaktyczne, takie jak profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i osadów (scaling i polishing). Lekarz lub higienistka stomatologiczna wskaże, jak prawidłowo zadbać o higienę Twojego uzębienia.
Ponadto należy unikać spożywania kwaśnych napojów, soków czy owoców cytrusowych. Powodują one odwapnienia szkliwa manifestujące się w postaci białych plam, w które mogą wnikać barwniki z pożywienia.
Bardzo ważną decyzją, jaką należy podjąć w celu zachowania zdrowego, estetycznego uśmiechu jest ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z palenia papierosów. Liczne badania wykazały, że dym tytoniowy powoduje nie tylko powstawanie ciemnych osadów na powierzchniach koron zębów, ale także przyczynia się do zapalenia dziąseł i przyzębia.
Co może zaoferować lekarz dentysta by rozwiązać Twój problem?
Po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu, zbadaniu pacjenta i ustaleniu przyczyny występujących przebarwień, lekarz może zakwalifikować pacjenta do najkorzystniejszego dla niego zabiegu.
Należy wystrzegać się stosowania preparatów wybielających bez konsultacji ze specjalistą, gdyż może to doprowadzić do wielu powikłań takich jak: nadwrażliwość zębów na zimno, podrażnienia dziąseł, języka, warg, zmiany koloru wcześniejszych wypełnień w zębach oraz ubytki przyszyjkowe koron zębów.
W naszej klinice możemy zaproponować poniższe metody:
1.Wybielanie zębów domowe metodą nakładkową
Na pierwszej wizycie lekarz pobiera pacjentowi wyciski, aby na ich podstawie wykonać w pracowni technicznej indywidualne nakładki. Wykonane są one z przezroczystego, elastycznego materiału, co zapewnia komfort ich noszenia zarówno w ciągu dnia jak i podczas snu.
Na drugiej wizycie pacjent otrzymuje komplet nakładek wraz z materiałem wybielającym oraz szczegółową instrukcją stosowania. Efekt bielszych zębów widoczny jest już po pierwszym użyciu preparatu.
2. Wybielanie profesjonalne w gabinecie stomatologicznym
Zabieg ten wykonywany jest przez lekarza podczas jednej wizyty. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów, izolowane są dziąsła oraz wargi, by preparat do wybielania nie miał z nimi kontaktu. Następnie na powierzchnię zębów aplikowany jest żel o wysokim stężeniu H2O2 – nadtlenek wodoru (25-38%), dostępny tylko w gabinecie stomatologicznym, którego działanie aktywowane jest przy użyciu specjalnej lampy. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać zadowalający efekt na jednej wizycie.
3. Wybielanie przebarwionych zębów leczonych kanałowo
Technika ta polega na umieszczeniu w komorze zęba preparatu o właściwościach utleniających, który „od środka” będzie działać wybielająco na ząb. Zabieg w razie potrzeby można powtórzyć kilkakrotnie.
4. Licówki
Metoda ta polega na pokryciu powierzchni wargowej zęba materiałem kompozytowym lub ceramicznym. Pozwala na szybką, bezbolesną i mało inwazyjną zmianę koloru, kształtu, a nawet skorygowanie niewielkich przesunięć zębów.
5. Korony protetyczne
Wskazaniami do wykonania tego typu uzupełnień protetycznych są: znaczne zniszczenie struktury zęba, przebarwienia, wzmocnienie zęba leczonego kanałowo oraz poprawa kształtu i ustawienia korony klinicznej. Taka odbudowa gwarantuje trwały i zadowalający efekt zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny.
Podejmij działanie!
artykuł autorstwa Aleksandry Kozłowskiej