Jak często wymieniać szczoteczkę?

Zarówno dobór właściwej szczoteczki jak i czas użytkowania jest bardzo ważny. Według opinii stomatologów częstotliwość z jaką powinno dojść do jej wymiany wynosi 3 miesiące.

Dlaczego to właśnie okres trzech miesięcy?

Po tym okresie w obszarze włosia dochodzi do odkształceń tym samym powodując obniżenie skuteczności szczotkowania. Zniszczone włosie niestety nie dochodzi do każdego zakamarka jamy ustnej. Nie daje to możliwości na staranne oczyszczanie płytki zębowej, a dziąsła są narażone na urazy.  

Wyróżniamy następujące rodzaje szczoteczek:

  1. Szczoteczka manualna czyli tak zwana tradycyjna

Charakteryzuje się plastikową rączką z nieruchomą główką. Zakończona jest włóknem o odpowiednio dobranym stopniu twardości, który zależny jest od wieku oraz wrażliwości zębów.

2. Szczoteczka tradycyjna dla dzieci

Zazwyczaj to szczoteczka o miękkim włóknie zebranym w owalny pęczek bądź niewielki prostokąt. Rączka takiej szczoteczki zwykle ma przykuwać uwagę dziecka.

3. Szczoteczka tradycyjna dla dorosłych

  • Twarda– nie zalecana do codziennego użytku, ponieważ może podrażać dziąsła. Przeznaczona raczej dla osób palących papierosy. Ma na celu głownie usuwać kamień nazębny oraz trudne zabrudzenia.
  • Średnia– najbardziej uniwersalna ze szczoteczek. Przeznaczona dla większości osób ze zdrowymi zębami, które nie odczuwają nadwrażliwości na temperaturę czy też  dotyk, bez chorób przyzębia. Nie podrażnia dziąseł.
  • Miękka– zalecana do użytkowania przez osoby z nadwrażliwością czy parodontozą, a także z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Zwykle polecana do stosowania u małych dzieci.

4. Szczoteczka elektryczna

Wykonuje ruchy oscylacyjno-obrotowe, które umyją zęby z większą dokładnością niż szczoteczka manualna. Potrzebuje ładowania ładowarką indukcyjną. Najczęściej wykonana z plastiku, który jest powleczony gumą. Jej ruchoma główka zwykle posiada okrągły kształt. Dzięki wymiennym końcówkom główek szczoteczki, możemy skutecznie dobierać stopień usuwania osadu czy czyszczenia. Dodatkowo wyposażone są w czujnik nacisku, który przy zbyt silnym dociśnięciu szczoteczki do zęba, zmniejsza ilość obrotów ruchomej główki. Posiadają także timer co pozwala nam określić, z jakim powinniśmy poświęcić na mycie jednej połowy łuku zębowego.

5. Szczoteczka soniczna

Za pomocą drgań usuwa osad z zębów. Również jak w przypadku szczoteczki elektrycznej posiada timer, czujnik nacisku, konieczność ładowania czy wymienne końcówki. Szczoteczki soniczne dysponują wyborem kilku trybów pracy. Odróżnia je jednak częstotliwość drgań czyli też stopień usuwania osadu nazębnego. Wizualnie przypomina tradycyjną szczoteczkę w połączeniu z elektryczną.

Zadzwoń Demed